Immunoterapia alergenowa (swoista)

 7 minut

W początkowym okresie odczulania zazwyczaj są kontynuowane leki przeciwhistaminowe przyjmowane przez chorego. Optymalny czas immunoterapii wynosi od 3 do 5 lat i zależy od samopoczucia w momencie kontaktu z alergenem wywołującym wcześniej dolegliwości.

Od kilku lat zalecanym schematem podawania szczepionki jest leczenie całoroczne. Najczęściej alergeny są podawane podskórnie (większość szczepionek iniekcyjnych jest refundowana). Inne metody odczulania dostępne obecnie w Polsce to podawanie szczepionki doustne i podjęzykowe.

Pierwszą dawkę należy przyjąć w obecności specjalisty alergologa, kolejne są przyjmowane samodzielnie w domu. Chory powinien posiadać pisemną instrukcję, jak stosować szczepionkę (czytelny schemat dawkowania), jakie mogą pojawić się działania niepożądane i co wówczas robić. W przypadku stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i gardła, zabiegów stomatologicznych, zaostrzenia astmy należy zrezygnować z przyjęcia szczepionki. Chory odczulany metodą podjęzykową lub doustną powinien mieć możliwość skontaktowania się ze specjalistą alergologiem.

W przypadku uczulenia na alergeny całoroczne immunoterapię można rozpocząć w dowolnym momencie. Natomiast w przypadku alergii sezonowej leczenie rozpoczyna się poza sezonem pylenia, czyli w okresie jesienno-zimowym.

Czy immunoterapia alergenowa jest bezpieczną metodą leczenia? Tak, pod warunkiem prawidłowo przeprowadzonej kwalifikacji do szczepienia, fachowego personelu, dobrze wyposażonego gabinetu zabiegowego i przestrzegania procedur obowiązujących podczas odczulania.

Najczęściej po podaniu szczepionki nic złego się nie dzieje. U niektórych alergików może pojawić się reakcja miejscowa (obrzęk, zaczerwienienie, świąd skóry, bolesność w miejscu iniekcji). Tego typu reakcje są najczęściej łagodne, nie zagrażają choremu i nie wymagają zaprzestania odczulania. Najpoważniejszym powikłaniem immunoterapii jest wstrząs anafilaktyczny występujący bardzo rzadko i najczęściej powodujący zaprzestanie odczulania.

Decyzja o zakończeniu immunoterapii jest podejmowana, gdy pacjent nie odczuwa dolegliwości i nie musi stosować leków przeciwhistaminowych. Jeżeli istnieje możliwość wykonania próby prowokacyjnej z alergenem, warto wykazać brak reakcji ze strony chorego.

Doradź pacjentowi!
Immunoterapia, czyli leczenie przyczynowe, powinno być rozważane przez każdego alergika. Nie wszyscy jednak słyszeli o takiej metodzie leczenia. Dlatego warto, aby farmaceuci zachęcali chorych do odczulania. Informacja usłyszana od fachowca, że kolejny kupowany lek przeciwhistaminowy również nie wyleczy z choroby, a jedynie na chwilę stłumi objawy, jest bardzo cenna. Jeżeli więc przy okienku pojawi się pacjent proszący o dobranie kropli i tabletek na alergię, cennym dodatkiem do leków będzie podpowiedź o wartościowej metodzie leczenia, jaką jest odczulanie.

Strony: 1 2 3