Fakty i mity na temat łupieżu

 3 minuty

lupiez na czarnej marynarce

autorka: dr n. med. Oliwia Jakubowicz
specjalista dermatologii i wenerologii

1. Łupież pojawia się głównie jesienią i zimą
PRAWDA
Łupież to przewlekłe i nawracające zmiany skórne, u których podłoża leży nadmierna aktywność gruczołów łojowych i obecność większej ilości grzyba drożdżopodobnego Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Łupież dotyczy ok. 10% populacji, a jego nawroty występują sezonowo, głównie jesienią i zimą.

2. Łupieżem można się zarazić
FAŁSZ
Łupieżem nie można się zarazić, gdyż jego przyczyna związana jest z obecnością na naszej skórze grzyba drożdżopodobnego Malassezia furfur, który stanowi fizjologiczną florę naszej skóry, a u osób z łupieżem występuje w większej ilości.

3. Występowanie łupieżu jest związane z brakiem higieny
FAŁSZ
Brak odpowiedniej higieny może jedynie nasilać dolegliwości związane z łupieżem (np. swędzenie skóry), ale nie jest bezpośrednią przyczyną powstania łupieżu.

4. Łupież częściej dotyczy mężczyzn
PRAWDA
Tak, łupież nieco częściej dotyczy grupy mężczyzn, co wynika z gospodarki hormonalnej, która wpływa na aktywność gruczołów łojowych.

5. Łupież może nawracać
PRAWDA
Łupież cechuje się nawrotowością, co wynika z faktu, że grzyb Malassezia furfur stanowi stały składnik naszej fizjologicznej flory skóry. Ponadto wyodrębniono grupę czynników, które mogą dodatkowo prowokować nawrót łupieżu. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobory odpornościowe,
  • stres i zaburzenia emocjonalne,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieprawidłowa dieta.

6. Łupież może sam ustąpić
FAŁSZ
Niestety nie. Łupież należy zwalczać, gdyż w przypadku zmian długotrwałych może z czasem dochodzić do przerzedzenia włosów. Jednym z najbardziej nowoczesnych preparatów działających na Malassezia furfur jest cyklopiroksolamina. Występuje ona w wygodnej formie szamponu.

7. W walce z łupieżem mogą być wystarczające domowe sposoby
FAŁSZ
Niestety nie. W aptekach dostępne są szampony na przykład z cyklopiroksolaminą, która nie tylko zwalcza przyczynę łupieżu (grzyby drożdżopodobne), ale także działa przeciwzapalnie, zwalczając podrażnienia i łagodząc swędzenie. Szampony te mogą być stosowane powyżej 4. roku życia, są także bezpieczne dla kobiet w ciąży. W przypadku walki z łupieżem szampon z cyklopiroksolaminą stosuje się 3-4 razy w tygodniu przez miesiąc, natomiast w przypadku zapobiegania nawrotom – 1 raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące.