Choroba oglądaczy wystaw

 7 minut

Poza zwężeniem światła tętnic od wewnątrz, jak ma to miejsce w miażdżycy, chromanie przestankowe może wywoływać tzw. zespół usidlenia tętnicy podkolanowej polegający na ucisku tętnicy z zewnątrz. Przypadłość ta rozwija się np. u sportowców, zwłaszcza biegaczy, kolarzy i osób uprawiających jogging. Ucisk tętnicy podkolanowej w obrębie dołu podkolanowego jest wywołany przez skurcz głowy przyśrodkowej mięśnia trójgłowego łydki. Długotrwały skurcz czy przerost tego mięśnia może powodować zwężenie, a nawet całkowite zamknięcie światła tętnicy lub powstanie tętniaka.

Warto wspomnieć, że chromanie przestankowe znacznie częściej występuje u palaczy tytoniu, ponieważ pod wpływem składników dymu tytoniowego następuje dodatkowo odruch skurczu naczyń tętniczych.

Bóle związane z chromaniem przestankowym stymulują chorego do wizyty u lekarza, a wykonanie badania dopplerowskiego czy angiografii potwierdza istotne zwężenie światła tętnicy. W poradniach chorób naczyniowych wykonywane bywają pomiary ciśnienia tętniczego na rękach i nogach, badania wysiłkowe na bieżni, pletysmografia segmentarna, angiografia rezonansu magnetycznego. Niektóre osoby cierpiące na chromanie przestankowe potrafią tak ograniczyć swoją aktywność, że przez długi czas nie szukają pomocy lekarskiej, a zmiany w tętnicach są ujawniane zupełnie przypadkowo, np. w trakcie badania zaleconego z zupełnie innych przyczyn.

Znacznie częściej chromanie przestankowe występuje u osób cierpiących z powodu cukrzycy i to nawet tzw. łagodnej, bo w przebiegu tej choroby zmiany naczyniowe występują znacznie częściej. Zwężenie światła tętnicy i powstawanie złogów miażdżycowych w naczyniach tętniczych związane jest nierzadko z procesami bakteryjnymi (paciorkowce, chlamydie), zapalnymi, autoimmunologicznymi, niedoborami witamin C i D, procesami wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, zaburzeniami metabolicznymi: przemiany węglowodanów, puryn (dna) oraz nadciśnieniem tętniczym.

Strony: 1 2 3