Borelioza w praktyce farmaceutycznej – jak pomóc pacjentowi ukłutemu przez kleszcza?

 5 minut

Późnym objawem boreliozy są min. zapalenie stawów i zajęcie układu nerwowego. Zapalenie stawów w przebiegu boreliozy dotyczy początkowo pojedynczych, dużych stawów łokciowych, kolanowych, rzadziej skokowych. Może wystąpić w różnym czasie od zakażenia – w postaci wczesnej po ok. 2 tygodniach, ale nawet po 2 latach w przypadku postaci późnej.
Zajęcie układu nerwowego w przebiegu boreliozy może dotyczyć zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia pojedynczych nerwów – głównie nerwu twarzowego, zaburzeń pamięci.

Leczenie
W leczeniu boreliozy stosuje się zwykle antybiotyki doustne przez okres 21-28 dni. Według wytycznych nie należy leczyć boreliozy kilkoma antybiotykami jednocześnie, a czas terapii nie powinien być dłuższy niż 28 dni.

Zapobieganie zakażeniu
Ważną rolę w profilaktyce zakażeń odgrywa odpowiedni ubiór, szczelnie zakrywający eksponowane części ciała – długie spodnie, koszula, nakrycie głowy, buty za kostkę, a także unikanie chodzenia po lasach, zwłaszcza w regionach endemicznych, kontrola całego ciała, wraz z włosami po powrocie z lasu oraz odpowiednio szybkie i właściwe usunięcie kleszcza ze skóry.

W jaki sposób usunąć kleszcza?
Przede wszystkim należy to zrobić jak najszybciej. Po 3 dniach bytowania w skórze ryzyko zakażenia boreliozą przy zakażonym kleszczu wynosi blisko 100%. Najlepiej użyć do tego pęsety lub gotowego zestawu do usuwania kleszcza. Nie należy wykręcać, tylko wyciągnąć zdecydowanym ruchem do góry, prostopadle do skóry, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry. Przed wyjęciem kleszcza nie smarować masłem, spirytusem itp. To go drażni, powodując wydzielanie śliny i wymioty, przez które człowiek się zaraża. Po wyjęciu kleszcza przemyć skórę spirytusem lub octaniseptem. Należy obserwować miejsce po usunięciu kleszcza przez okres 3-4 tygodni.

Strony: 1 2