Biotyna – magiczna substancja na wzmocnienie włosów i paznokci

 7 minut

autorka: lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Piękno jest rzeczą względną, jednak wygląd ma duże znaczenie we współczesnym świecie. Cóż lepiej podkreśla walory urody jak nienaganna fryzura. Zadbane włosy są jej podstawą. Niestety miliony osób codziennie zmagają się z problemem słabych i łamliwych włosów. Średnio co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta uskarża się na problem z przerzedzeniem owłosienia. Przyczyn jest wiele: nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, stres czy przyjmowane leki. W wielu przypadkach nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane ich złą pielęgnacją (działanie wysokiej temperatury, ondulacja czy farbowanie) oraz niedoborem różnych związków mineralnych i witamin w organizmie, co powoduje zwiększenie łamliwości włosów i osłabienie ich cebulek. Stąd istnieje potrzeba suplementacji wielu mikro- i makroelementów. Badania prowadzone u osób cierpiących na osłabione włosy lub wypadanie włosów wykazały dobroczynny wpływ doustnej biotyny – witaminy grupy B, zwanej jako „witamina piękna” lub witamina H od niemieckiego słowa „Haut” oznaczającego skórę.

Biotyna zawiera cząsteczki siarki, która wchodzi w skład keratyny budującej włosy czy paznokcie. Wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci. Właśnie dlatego uznaje się, że jest odpowiedzialna za stan skóry, włosów i paznokci. Ponadto jest odpowiedzialna za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów, wpływa też pozytywnie na wzmożoną czynność gruczołów łojowych.

Nim odkryto korzystne działanie biotyny na włosy, dowiedziono najpierw jej pozytywny wpływ na jakość paznokci. Okazało się, że zmniejsza ich łamliwość, tendencję do rozdwajania czy poprzecznego bruzdowania. Przyjmowanie biotyny przez ok. 5-6 miesięcy znacząco redukuje łamliwość paznokci i wspomaga regenerację płytki paznokciowej. Pacjenci stosujący biotynę w związku ze stanem swoich paznokci odnotowali nie tylko jej korzystne działanie na płytkę paznokciową, ale także na włosy. Zauważono poprawę jakości włosów i zmniejszenie ich wypadania. Postawiono więc pytanie czy przyjmowanie biotyny u osób zmagających się z problemami z włosami przyniesie pozytywne rezultaty? Badanie prowadzone przez profesora George’a Floersheim wykazało, że u prawie ¾ pacjentów biorących w nim udział doszło do wzmocnienia włosów i zmniejszenia utraty owłosienia. Testy objęły ok. 100 pacjentów uskarżających się na problemy z włosami. Leczenie polegało na codziennym doustnym przyjmowaniu 2,5 mg biotyny. Czas trwania terapii wyniósł średnio 8 miesięcy. Uczestnicy badania odnotowali zmniejszenie wypadania włosów, zaś cienkie, słabe i matowe włosy stawały się mocniejsze i bardziej lśniące. Utrata owłosienia wyraźnie osłabła u 64%, kolejne 9% pacjentów zgłosiło lekką poprawę. W przypadku jakości włosów zarejestrowano wyraźną poprawę u 70% i lekką u 12%. Dodatkowo 80%, u których wystąpiły kłopoty z paznokciami, zauważyło wzmocnienie płytki paznokciowej. Interesująco przedstawia się obserwacja pacjentów, którzy ponadto stosowali inne preparaty na porost włosów. Wśród tej grupy nie zauważono lepszych rezultatów niż u osób, które przyjmowały wyłącznie biotynę. Nie obserwowano także niepożądanych objawów ubocznych. Wydaje się zatem, że przyjmowanie witaminy nie niesie negatywnych działań i biotyna może być bezpiecznie stosowana w dawce 2,5 mg dziennie. Jest to istotne z punktu widzenia przyjmowania preparatów zawierających biotynę, bowiem okres terapii wynosi minimum 6 miesięcy. Pacjenci obserwują pozytywne rezultaty już po pierwszych 3 miesiącach, kurację powinno się jednak kontynuować przez kolejne 3 do 5 miesięcy. Wynika to z szybkości wzrostu paznokci i włosów. Paznokcie u rąk rosną w tempie 0,5-1,2 mm na tydzień, włosy zaś od 1,2 do 2,5 cm na miesiąc. Zatem dopiero po ok. 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia odpowiednio paznokcie i włosy uzyskują długość pozwalającą na zaobserwowanie zmian.