Zdrowe egzotyki

 9 minut

Guawa – meksykański smakołyk
Guawa nazywana też gruszlą czy gujawą to tropikalny owoc z Ameryki Południowej, który gości dzisiaj na wielu kontynentach. Oczarowani jego słodko-kwaśnym smakiem i wyjątkowym zapachem sięgajmy po nią jak najczęściej, gdyż lista korzyści związanych z regularnym spożywaniem tego egzotycznego owocu jest długa. Guawa wygrywa z pomarańczą jako bogatsze źródło witaminy C, której zawiera nawet 4 razy więcej, a jeden średniej wielkości owoc to podwójna dawka dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Według badań opublikowanych w 2010 r. w czasopiśmie „Nutrution and Cancer” ekstrakt z guawy przyczynia się do zmniejszenia wielkości guza prostaty przy regularnym spożywaniu, a wszystko dzięki przeciwnowotworowym związkom, którymi są: likopen kwercetyna, witamina C i inne polifenole. Inne bogactwa, które kryje w sobie guawa, to witamina A, flawonoidy, luteina i beta-karoten, które odpowiadają za zdrowie skóry, włosów oraz pomagają cieszyć się dobrym wzrokiem. Guawa jest świetnym źródłem ważnej dla zdrowia tarczycy miedzi.

W medycynie chińskiej guawę wykorzystuje się od lat w leczeniu cukrzycy. Według badań opublikowanych w „American Journal of Chinese Medicine” hipoglikemiczne działanie soku z guawy wpływa pozytywnie na zdrowie chorych na cukrzycę. Błonnik pomaga regulować poziom cukru, a niski IG hamuje nagły jego skok. Jedzenie już 1-2 owoców guawy bez skórki może pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Narażonym na wystąpienie cukrzycy profilaktycznie zaleca się picie herbaty z liści guawy.

Papaja – egzotyczna gruszka
Melonowiec właściwy, czyli papaja to wyjątkowy owoc przypominający gruszkę o żółtopomarańczowej skórce, miękkim, słodkim i soczystym miąższu, w którym znajdują się liczne czarne nasionka, o charakterystycznym zapachu. Jest nie tylko niskokaloryczna i nie zawiera cholesterolu, ale to prawdziwa bomba witaminowa. Jedna papaja zawiera taką ilość witaminy C,  która wystarczyłaby na 4 dni (gdybyśmy potrafili ją magazynować), a także pokrywa 30% zalecanego dziennego spożycia kwasu foliowego, 67% witaminy A, spore ilości magnezu, potasu, oraz ponad 1/5 zapotrzebowania na błonnik pokarmowy. Papaja wpływa korzystnie i łagodząco na błonę śluzową żołądka, dlatego jest pomocna przy zgadze, wzdęciach i zaparciach. Bogactwo błonnika pozwala na obniżenie złego cholesterolu we krwi, a witaminy C i E oraz karotenoidy zapobiegają jego utlenianiu i chronią układ krwionośny. Zawarty w niej alkaloid karpaina pozytywnie wpływa na wzmocnienie mięśnia sercowego. Istnieją liczne doniesienia o antynowotworowym działaniu substancji pochodzących z drzewa papai. Badacze z Uniwersytetu Florydzkiego wykazali, że wyciąg z liści papai wzmaga produkcję cząsteczek sygnałowych – cytokin typu Th1, które regulują pracę układu odpornościowego, a co za tym idzie, spowalniają wzrost guzów (szyjki macicy, piersi, wątroby, płuc i trzustki). Wykorzystuje się również nasiona papai, które mogą być stosowane jako środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, a przede wszystkim sprawdzają się w walce z pasożytami jelit. Dawniej nasiona papai były stosowane jako antykoncepcja, gdyż spożywane regularnie zmniejszały liczbę plemników. Należy pamiętać, że nasion papai oraz owoców niedojrzałych nie powinny spożywać kobiety w ciąży, gdyż mogą one powodować trwałe uszkodzenia płodu i poronienia.

Liczi – chińska śliwka
Liczi nazywane też śliwkami chińskimi doceniane były już przez chińskich cesarzy jako środek na wzmocnienie i poprawę nastroju. Dzisiaj wiadomo, że zawarte w liczi polifenole obniżają stężenie frakcji „złego” cholesterolu LDL, a podwyższają frakcje cholesterolu HDL. Liczi zawiera sporo potasu, który reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Owoc jest bogatym źródłem witaminy C – 100 g dostarcza aż 71,5 mg tej witaminy i niemal 100 proc. dziennego zapotrzebowania na nią, to więcej niż słynące z niej cytrusy, (cytryna – 53 mg/100 g czy pomarańcze – 50 mg/100 g). Współczesne badania dowodzą, że liczi to doskonałe źródło antyoksydantów, dzięki czemu wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe.
Liczi jada się głównie na surowo, po usunięciu skórki i pestki. Najlepiej wybierać owoce jędrne, w których skorupka łatwo odchodzi od miąższu. Wnętrze owocu wypełnia słodki, trochę kwaskowaty, soczysty miąższ, którego konsystencja powinna być ścisła, a kolor biały, przezroczysty. Owoce liczi można stosować jako dodatek do sałatek owocowych czy deserów lub składnik dżemów, soków  kompotów.

Strony: 1 2