Zapalenie zatok w okresie letnim

 8 minut

Należy dodać, iż pacjenci – szczególnie w okresie nasilenia zmian zapalnych w obrębie błony śluzowej nosa – powinni do minimum ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne (UVA/UVB). Ponadto zrezygnować z wszelkich kąpieli słonecznych również w solarium, które powodują rozszerzenie naczyń i wzrost ukrwienia nie tylko powłok skórnych, ale także błony śluzowej nosa, prowadząc do jej rozpulchnienia i wzrostu obrzęku, a nawet trwałego przerostu małżowin nosowych, które może wymagać interwencji chirurgicznej.

W okresie letnim, z uwagi na wysokie temperatury występujące w pomieszczeniach zamkniętych i samochodach, korzystamy często z urządzeń klimatyzacyjnych. To rzecz zrozumiała, bowiem temperatura powyżej 27 stopni Celsjusza w otoczeniu powoduje wystąpienie zmęczenia i senności, a także kłopoty z koncentracją i wydłużenie czasu reakcji, co ma szczególnie niekorzystny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Z kolei zamknięcie okien i prawidłowo funkcjonująca klimatyzacja może dodatkowo obniżyć stężenie alergenów wziewnych. Optymalna temperatura w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna jednak kształtować się na poziomie 6-10 stopni poniżej temperatury środowiska zewnętrznego, gdyż zbytnie jej obniżenie może powodować szkodliwy szok termiczny dla organizmu. Ponadto nawiew powietrza powinien być tak ustawiony, aby nie odczuwać jego strumienia na twarzy czy szyi, co grozi infekcją dróg oddechowych spowodowaną gwałtownym oziębieniem w obrębie nabłonka błony śluzowej i jej reaktywnym przekrwieniem.

Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia jest nieprawidłowa konserwacja urządzenia klimatyzacyjnego w pomieszczeniach czy samochodach wynikająca ze zbyt rzadkiej wymiany filtrów, co sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów w urządzeniu i w konsekwencji rozwój infekcji bakteryjnych i grzybiczych u osób przebywających w otoczeniu jego funkcjonowania. Szybko występujące zmiany zapalne w obrębie błony śluzowej nosa w trakcie pracy urządzeń klimatyzacyjnych nie ustępują natychmiast po zaprzestaniu ich działania. W takim przypadku często konieczne jest zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii po wystąpieniu objawów patologicznych.

Strony: 1 2 3