Skrót informacji
Zdrowie seksualne określone na międzynarodowej konferencji ONZ jest częścią zdrowia reprodukcyjnego. Polega na zdrowym rozwoju seksualnym, równych i odpowiedzialnych relacjach partnerskich, satysfakcji seksualnej, wolności od chorób, niedomagań, niemocy seksualnej i przemocy.
Zaburzenia erekcji (ZE) definiujemy jako brak możliwości osiągnięcia albo podtrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującej aktywności seksualnej. W ciągu całego swojego życia prawie każdy mężczyzna doświadczy kilku epizodów zaburzeń erekcji najczęściej z powodu: stresów, zwiększonej aktywności układu współczulnego, podwyższonego stężenia adrenaliny i noradrenaliny. Taki stan przemija, problem pojawia się wtedy, kiedy zaburzenia utrzymują się dłużej niż 3-6 miesięcy.
Uwaga: Co drugi mężczyzna w wieku 75-95 lat (badanie populacyjne na grupie 3274 Australijczyków) przyznał, że życie seksualne jest dla niego ważne, a brak satysfakcji z niego odczuwa aż 43% badanych. A co na to Niemcy? Seksualnie aktywni mężczyźni w wieku 30-39 lat stanowią tam 96%, a w wieku 70-79 aż 71%.
Głównym aktorem w całej hydraulice pozostaje tlenek azotu, który pośredniczy w rozkurczu naczyń. Tlenek azotu uaktywnia enzym – cyklazę guanylową, która przekształca GTP do cyklicznego GMP. To właśnie właściwe stężenie cGMP (cykliczny GMP) jest punktem spustowym erekcji. Poniżej pewnego stężenia cGMP mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć erekcji
W XVIII wieku lekarze zaczęli hołdować słusznemu przekonaniu, że wzmocnienie mężczyzny wzmocni także jego członek. Zalecano ćwiczenia, wołowinę, spacery, zimne kąpiele i masowanie się szczotką ryżową. Jak to nie pomagało, czyszczono męskie członki przy użyciu narzędzi chirurgicznych albo nakładano chemikalia. W XX wieku bogaci mężczyźni nosili akumulatorki przy pasku, które przewodziły prąd do genitaliów. W tym czasie zaczęły pojawiać się też pompy próżniowe, które pompowały krew do penisa. Te wciąż pozostają w użyciu.
Bezpieczny i dobrze tolerowany: Skutki uboczne przy stosowaniu sildenafilu: ból głowy (16%), uderzenia gorąca (10%), dyspepsja (7%), nieprawidłowe widzenie (3%), zawroty głowy (2%). Przerwanie terapii z powodu skutków ubocznych wynosiło mniej niż 2,9% pacjentów.
Kluczowa informacja: Przyjmowanie PDE5-I i nitratów łącznie jest absolutnie przeciwskazane, ponieważ grozi niebezpiecznym dla życia obniżeniem ciśnienia krwi.
Naturalna pomoc w zaparciach
Łojotokowe zapalenie skóry ŁZS