Skrót informacji
Łupież jest ograniczony do skóry owłosionej głowy, może powodować swędzenie, ale bez widocznego zapalenia skóry. Natomiast w przypadku łojotokowego zapalenia skóry zmiany mogą zajmować okolice skóry owłosionej głowy, twarz, rynny łojotokowe: przednią i tylną, a nawet występować w okolicy pachwin. Zmianom skórnym towarzyszy nie tylko łuska i świąd, ale i stan zapalny skóry i rumień. Towarzysząca chorobom łuska może być biała lub żółta, sucha bądź tłusta.
Pogorszenie zachorowań notuje się w okresie wiosny i jesieni. Istnieje jednak wiele innych przyczyn wpływających na pogorszenie choroby, o których wspomnę poniżej.
Najczęściej zajęte chorobowo miejsca to:
Łupież natomiast możemy podzielić na: łupież zwykły (tzw. suchy) oraz łupież tłusty. Oba rodzaje cechują się obecnością srebrzystych łusek i dotykają 5-10% populacji. Szczyt zapadalności na łupież zwykły to 10.-20. rok życia, jednak schorzenie w okresie dorastania przekształca się w łupież tłusty. Według dużej grupy autorów łupież nie jest osobną jednostką chorobową, ale najłagodniejszą postacią łojotokowego zapalenia skóry.
Inną opcją leczniczą łupieżu jest stosowanie 1% pirytionianu cynku w szamponie. Mechanizm przeciwgrzybiczego działania tego związku wiąże się z zaburzeniem czynności transportowej ściany komórkowej grzyba, prawdopodobnie przez wpływ na pompę protonową. Zaznaczyć jednak należy, że MIC pirytionianu cynku dla grzybów z rodzaju Malassezia (0,78-1,56 mg/ml) jest wyższy niż dla ketokonazolu (0,1 mg/ml) i znacznie wyższy niż dla cyklopiroksolaminy (0,001-0,125 μg/ml).*
W ŁZS – jeśli jest konieczne, należy na krótko w terapii łączonej z nawilżaniem zastosować słabe glikokorytkosterydy bądź leki immunomodulujace – inhibitory kalcyneuryny. Zastosowanie znajdowały także produkty z dziegciem czy metronidazolem.
W łupieżu wystarczające jest zawsze leczenie miejscowe, natomiast w ŁZS w cięższych postaciach podstawę stanowią doustne leki przeciwgrzybicze, a działanie skierowane jest również na redukcję stanu zapalnego. Zastosowanie znajdują takie leki jak itrakonazol i terbinafina.
Osoby ze skłonnością do występowania łupieżu i ŁZS powinny stosować na co dzień łagodne szampony emolientowe, aby zminimalizować podrażnienia skóry. Warto rozważyć również profilaktyczne stosowanie szamponów z substancją przeciwgrzybiczą – raz w tygodniu, aby ograniczyć ryzyko nawrotu łupieżu i ŁZS.
W obu schorzeniach warto pamiętać o uzupełnianiu niedoborów żywieniowych, w tym cynku i preparatów z grupy witamin B, a także kwasów omega 3. Zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych i nawyków pielęgnacyjnych często pozwala na długoterminowe utrzymanie poprawy. Unikanie ostrych przypraw i „śmieciowej” diety wpisuje się w całokształt radzenia sobie z tą przypadłością.
Nie należy nigdy lekceważyć objawów. Choroba przede wszystkim musi być prawidłowo rozpoznana. Często mylne rozpoznanie pod postacią łuszczycy czy alergicznego kontaktowego zapalenia skóry nie pozwala na skuteczne leczenie.
Piśmiennictwo:
* E. Baran, J. Szepietowski, R. Maleszka, W. Placek, Z. Adamski, W. Gliński; Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne; Dermatologia Kliniczna 2006, 8 (4): 229-234
***
Okiem farmaceuty
W artykule opublikowanym w aktualnym numerze „Farmacji Praktycznej” autorka w sposób zwięzły opisała epidemiologię, objawy oraz leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu. Z punktu widzenia farmaceuty najważniejszymi aspektami w leczeniu ww. jednostek chorobowych są następujące zagadnienia: jakie produkty polecać pacjentom, którzy przychodzą po poradę, czym się kierować, wybierając produkt, jak edukować pacjenta oraz kiedy skierować go do lekarza?autorka: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
Centrum Informacji o Lekach, www.leki-informacje.pl
W obliczu mnogości produktów dostępnych w aptece bez recepty i stosowanych w łojotokowym zapaleniu skóry i łupieżu porada farmaceutyczna dotycząca leczenia tych schorzeń staje się bardzo ważnym elementem opieki nad pacjentem. Zanim jednak przejdę do omawiania zasad wyboru odpowiednich produktów, chciałabym w skrócie przypomnieć najważniejsze z punktu widzenia farmaceuty zagadnienia dotyczące ŁZS i łupieżu.
Wiemy, że łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) jest częstą zapalną dermatozą występującą u około 5% populacji i że występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Natomiast łupież zwykły występuje u około 50% ludzi rasy białej na świecie, głównie mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Jego objawem są drobne łuski na owłosionej skórze głowy. Łupież może mieć różne nasilenie – od ledwo zauważalnego drobnopłatowego złuszczania aż do powstania nawarstwionych, grubych, tłustych łusek. Łuski mogą mieć kolor biały lub szary, a przy towarzyszącym łojotoku nawet żółtawy.
Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania ŁZS i łupieżu możemy mieć pewność, że w każdej aptece spotkamy się z pacjentami cierpiącymi na te dermatozy i że każdy pacjent będzie oczekiwał fachowej porady w tym zakresie.
ŁZS i łupież owłosionej skóry głowy mogą być leczone lekami OTC oraz szamponami przeciwłupieżowymi. W przypadku bardziej nasilonych dolegliwości konieczne może być stosowanie dodatkowych leków, np. miejscowych glikokortykosteroidów czy doustnych leków przeciwgrzybiczych.
ŁZS obejmuje zarówno zmiany zlokalizowane na owłosionej skórze głowy, jak i na skórze gładkiej. Natomiast łupież jest traktowany jako najłagodniejsza forma ŁZS.
Alternatywną terapią jest stosowanie preparatów imidazolowych, szczególnie 2% ketokonazolu w szamponie. Leki z tej grupy wywierają efekt grzybostatyczny, a także niewielki efekt przeciwzapalny, który jednak nie jest znaczący klinicznie. W stosunku do produktów zawierających cyklopiroksolaminę, szampony zawierające ketokonazol działają słabiej i mogą powodować nawroty łupieżu.
W terapii ŁZS zastosowanie znajdują także nowoczesne leki immunomodulujące: takrolimus i pikmekrolimus. Powodują one stosunkowo szybkie ustępowanie zmian chorobowych i charakteryzują się dobrą tolerancją. Są jednak zdecydowanie droższe, a także mniej dostępne – bo wydawane z przepisu lekarza. W przypadku profilaktyki zaleca się stosowanie preparatów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas gamma-linolenowy i kwas linolowy. Ważny jest także higieniczny tryb życia: zdrowa dieta, unikanie alkoholu i stresu, który jest jednym z podstawowych czynników nasilania wszystkich chorób dermatologicznych.
Szampony mogą być stosowane przez kilka tygodni. Aby otrzymać jak najlepsze rezultaty, należy pamiętać, że szampon należy pozostawić na mokrych włosach przez 5-10 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Szampon na początku może być stosowany codziennie, a potem stopniowo, w miarę łagodzenia objawów, co kilka dni.
Jeżeli jednak po 4-6 tyg. stosowania danego szamponu pacjent stwierdzi, że objawy nie zmniejszają się, to należy polecić mu szampon o innym składzie. Jeżeli jednak po zmianie szamponu po 4 tygodniach stosowania objawy się pogarszają, to należy pacjenta skierować na konsultację do lekarza dermatologa, który zleci dodatkowe leczenie (np. ogólne).
Zaburzenia erekcji – męskie tabu, czyli kiedy głowa chce, a ciało nie może...
Pielęgnacja skóry i oczu narażonych na działanie klimatyzacji