Skuteczne metody walki z opryszczką

 4 minuty

Opryszczka to bardzo często występująca choroba wywołana przez wirus – Herpes simplex virus. Według statystyki prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ok. 67% populacji światowej poniżej 50. r.ż. jest zakażonych wirusem HSV-1, a 13% osób w przedziale wiekowym 15-49 lat jest zakażonych wirusem HSV-2.

Wyróżniamy dwa typy wirusa opryszczki: HSV-1 i HSV-2. Pierwszy z nich odpowiada przede wszystkim za infekcje w obrębie jamy ustnej, twarzy i w górnych partiach ciała, z kolei drugi odpowiedzialny jest za zakażenia w okolicach narządów płciowych. Zakażenie wirusem następuje najczęściej w wyniku kontaktu z osobą chorą. W przypadku HSV-1 zakażenie następuje najczęściej w dzieciństwie, a w przypadku HSV-2 po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Po wniknięciu do organizmu wirus pozostaje na zawsze w ciałach neuronów czuciowych (w zwojach nerwowych) w postaci utajonej, a w sprzyjających warunkach może dochodzić do jego reaktywacji (opryszczka nawrotowa). Wśród sytuacji, w których najczęściej dochodzi do nawrotu opryszczki, wymienić należy: silny stres, wysiłek fizyczny, miesiączka, niedożywienie, wyziębienie, silna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, choroby zakaźne.

Opryszczka najczęściej zajmuje skórę i błony śluzowe. Przed pojawieniem się charakterystycznych zmian skórnych występują objawy wstępne, takie jak przeczulica, mrowienie, bolesność, świąd lub pieczenie. Wyprzedzają one zwykle o 1-2 dni pojawienie się zmian skórnych, czyli drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Pęcherzyki te stosunkowo szybko pękają, przebiegając z wytworzeniem nadżerek i owrzodzeń. Najczęściej opryszczka występuje w obrębie czerwieni wargowej, na skórze twarzy.

W leczeniu opryszczki znajdują zastosowanie leki miejscowe oraz doustne. Leki doustne od lat uważane są za wysoce skuteczne. Lek w takiej formie działa ogólnoustrojowo – „od wewnątrz”, dzięki czemu dociera w głąb zwojów nerwowych, gdzie kryje się wirus opryszczki. Acyklowir ulega przekształceniu do formy biologicznie czynnej po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem opryszczki pospolitej.

Lek ulega aktywacji głównie w komórkach zakażonych wirusem opryszczki pospolitej, co sprawia, że poziom aktywnej postaci acyklowiru w komórkach zakażonych jest 40-100 razy wyższy niż w komórkach niezakażonych. Lek ten przyczynia się bezpośrednio do zahamowania namnażania wirusa.

Z uwagi na bardzo dużą uciążliwość opryszczki motywacja do pozbycia się jej jest bardzo wysoka. Pacjenci często łączą różne preparaty, aby pozbyć się choroby jak najszybciej.

Dobrym rozwiązaniem są specjalne plastry, które wspomagają gojenie opryszczki, a dodatkowo mają następujące zalety: natychmiast zmniejszają widoczność opryszczki, chronią przed jej rozprzestrzenianiem na inne miejsca na skórze oraz przed zarażeniem innych osób. Plastry zawierające kwas hialuronowy maja także udowodnione działanie redukujące uciążliwy świąd i zaczerwienienie oraz, co ważne – chronią przed powstaniem blizn. Ponadto plastry można przykryć makijażem, co stanowi ich niewątpliwą dodatkową zaletę.

Takie leczenie łączone, czyli stosowanie tabletek i plastrów, stanowi bardzo dobre rozwiązanie, bo ma szerszy zakres działania w walce z opryszczką. Zarówno tabletki jak i plastry można stosować już od pojawienia się pierwszych objawów opryszczki, czyli pieczenia, świądu, przeczulicy.

––– REKLAMA ———