Dla wielkiej grupy Polaków jednym z największych marzeń poprzedniej epoki, jak i w chwili obecnej, jest uzyskanie sławnej Zielonej Karty dającej prawo pobytu w Stanach Zjednoczonych. Minęła właśnie kolejna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W sposób niezauważony przez wiele osób w naszych rękach pojawiła się Niebieska Karta, Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych. EKUZ została wprowadzona zgodnie z przepisami koordynacyjnymi Unii Europejskiej. Na ich podstawie ubezpieczeni obywatele wszystkich państw Unii Europejskiej uzyskali prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Osoby posiadające EKUZ mają zagwarantowane prawo do świadczeń zdrowotnych, które mogą być niezbędne z medycznego punktu widzenia w czasie ich pobytu na terenie innego kraju. Zakres świadczeń ma umożliwić im w razie choroby kontynuowanie pobytu, tak aby nie musieli wracać do swojego kraju w celu podjęcia leczenia. Lekarz na recepcie dla obcokrajowca może przepisać wszystkie leki dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Bez względu na kraj, z którego pochodzi posiadacz EKUZ, w trakcie realizacji recepty dotyczą go te same zasady, co obywateli Polski, to znaczy - obowiązuje odpłatność 50-proc., 30-proc. z opłatą ryczałtową i dopłatą do limitu. Krótko rzecz biorąc, posługując się kartą EKUZ, jesteśmy traktowani u lekarza jak i w aptece na równi z obywatelem państwa, na terenie którego zaskoczyła nas choroba.
Co powinniśmy wiedzieć o Europejskiej Karcie Ubezpieczeń Zdrowotnych, aby nie mieć później problemów z Narodowym Funduszem Zdrowia? Z punktu widzenia aptekarza EKUZ daje prawo realizacji recepty wystawionej przez lekarza na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Wzór karty jest taki sam we wszystkich krajach Europejskiej Organizacji Gospodarczej i Szwajcarii.
Aby zrealizować receptę, farmaceuta powinien upewnić się, czy spełnia ona następujące warunki:
>> Recepta musi być wystawiona przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza, który zawarł z NFZ umowę upoważniającą do wystawiania recept.
>> Przy realizacji takiej recepty należy zwrócić uwagę na prawidłowe naniesienie przez lekarza symbolu państwa, z którego pochodzi pacjent i numeru identyfikacyjnego karty. Oczywiste jest również sprawdzenie daty ważności karty.
>> Leki refundowane dla osób korzystających z przepisów o koordynacji wydaje się po dołączeniu do recepty kserokopii EKUZ lub jej odpisu, gdy wykonanie czytelnej kserokopii w aptece jest w danej chwili niemożliwe.
Lekarz na recepcie dla obcokrajowca może przepisać wszystkie leki dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Posiadacza Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ) obowiązują w aptece te same zasady, co obywateli Polski - czyli odpłatność 30 i 50%, opłata ryczałtowa i dopłata do limitu.
Jak umiejętnie motywować personel apteki?
Praktykant w aptece