W konferencji wzięło udział ponad czterysta osób. Wśród trzydziestu prelegentów nie zabrakło m.in. przedstawicieli resortu zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, lekarzy, farmakologów, producentów leków oraz przedstawicieli organizacji farmaceutycznych. Uczestnicy tegorocznej konferencji rozmawiali m.in. o zmianach w prawie farmaceutycznym, regulacjach dotyczących obrotu lekami oraz o nowych trendach w farmakologii.
- Wyznaczenie ścieżek postępowania w zależności od sytuacji rynkowej leku. Pozwoli to na zautomatyzowanie procesu wpisywania leków generycznych na listę refundacyjną. Powinien trafić na nią każdy lek zawierający obecnie refundowaną substancję czynną, którego cena nie przewyższa ceny najdroższego preparatu z listy refundacyjnej.
- Aktualizowanie list i limitów raz na 3 miesiące. Obecnie limit refundacyjny wyznaczany jest na podstawie tylko jednego kryterium – ceny najtańszego leku. Pomijane jest inne kryterium, mianowicie dostępności preparatu na rynku. Powinno się to zmienić, tym bardziej że spora część pacjentów z powodu braku tańszych odpowiedników rezygnuje z leczenia lub kupuje dużo droższe preparaty.
- Propozycje producentów leków spowodują uzyskanie przez pacjentów jeszcze łatwiejszego dostępu do leków, a ich współpłacenie za leki ulegnie dalszemu zmniejszeniu (nawet do 30 proc.).
- Dzięki proponowanemu wprowadzeniu sztywnych cen apteki mogłyby sprzedawać leki na równych warunkach handlowych.
- Wprowadzenie czytelnych procedur wpisywania leków na listę refundacyjną. Nowy projekt ustawy przewiduje, że uzgodniona z ministrem zdrowia cena sprzedaży leku ma charakter ceny sztywnej. Oznacza to, że pozostaje ona niezmieniona do czasu złożenia wniosku o jej zmianę (ok. 90 dni – do kolejnej aktualizacji listy refundacyjnej).
- Wprowadzenie jednakowej ceny we wszystkich aptekach zwiększyłoby kontrolę Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia nad środkami publicznymi, wydawanymi na refundacje leków, a co za tym idzie, poprawiłoby kondycję budżetu, jakość leczenia i dostęp do rzeczywistych innowacji farmaceutycznych.
- Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie dla lekarzy tzw. receptariuszy (zaleceń terapeutycznych) z podaną ceną sprzedaży danego preparatu. Dzięki tej informacji pacjent od razu w gabinecie lekarskim będzie znał cenę leku i jego dokładną ordynację.
Rozliczanie kosztów reklamy apteki
Apteka Drive-Thru - Szybko, fachowo i bez wysiadania z auta