Problemy z oczami w dobie zmian cywilizacyjnych

 7 minut

Kolejnym problemem, jaki we współczesnych czasach nęka społeczeństwo, jest niespecyficzne zapalenie spojówek w wyniku podrażnienia czynnikami środowiskowymi (jak dym, gazy, niewłaściwe oświetlenie, promieniowanie UV, soczewki kontaktowe), a także alergie sezonowe dające dolegliwości w postaci pieczenia, łzawienia, swędzenia oraz zaczerwienienia w obrębie gałki ocznej. Schorzenia te, aby złagodzić uciążliwe objawy, wymagają doraźnie stosowania leków obkurczających naczynia krwionośne. Są to produkty lecznicze zawierające w składzie tetryzolinę, która podana miejscowo obkurcza naczynia, zmniejszając lokalnie przekrwienie i obrzęk. Działanie tetryzoliny ma charakter objawowy, co oznacza, że nie usuwa przyczyny danego schorzenia. Powinna być aplikowana jedynie doraźnie, ponieważ zbyt długie i częste stosowanie może powodować uszkodzenie nabłonka rogówki oraz efekt „odbicia” polegający na gwałtownym rozszerzeniu naczyń krwionośnych i nasileniu objawów. Przy doborze kropli do oczu warto zwrócić uwagę, czy pacjent nosi szkła kontaktowe. Krople zawierające konserwanty nie powinny być stosowane przez osoby noszące soczewki kontaktowe, ponieważ pod wpływem substancji soczewki mogą zmienić zabarwienie. Ewentualnym rozwiązanie jest usunięcie soczewki kontaktowej przed zakropleniem i odczekanie co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem.

Ważne jest, by nie stosować kropli do oczu po upływie okresu trwałości deklarowanej przez producenta na opakowaniu. Często po tym terminie może dochodzić do zmiany właściwości farmakokinetycznych preparatów oraz do nadkażenia bakteriami chorobotwórczymi.

Dostępność kropli bez recepty do leczenia objawów ocznych związanych z wpływami środowiskowymi ułatwia samoleczenie i komfort w życiu codziennym. Na uwagę zasługują preparaty do codziennej pielęgnacji na bazie naturalnych składników, krople nawilżające dobrane z uwzględnieniem potrzeb i zasobności portfela pacjenta (produkty z konserwantami lub bez) oraz produkty lecznicze zawierające pochodne tetryzoliny. W przypadku braku poprawy lub nasilenia dolegliwości w obrębie narządu wzroku niezbędna jest konsultacja lekarza specjalisty.

Strony: 1 2 3