Problemy z oczami w dobie zmian cywilizacyjnych

 7 minut

Należy jednak pamiętać, że rumianek, a także herbata używana jako domowy sposób w formie naparów i okładów do leczenia uciążliwych dolegliwości ocznych zawierają garbniki, które dodatkowo podrażniają spojówkę i mogą prowadzić do alergii. Dlatego lepiej sięgnąć po krople dostępne w aptece.

W procesie widzenia istotną rolę odgrywa film łzowy stanowiący część układu optycznego. Odżywia on zewnętrzne warstwy rogówki, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz wypłukuje drobne zanieczyszczenia z powierzchni oka. Zbyt mała ilość łez, a także ich nieprawidłowy skład wpływa niekorzystnie na oczy poprzez zmniejszenie nawilżenia i samooczyszczania. Przy zmęczeniu i suchości oczu odczuwanej jako tzw. „piasek pod powiekami” wskazane jest stosowanie preparatów nawilżających w postaci sztucznych łez. Poprawiają one komfort widzenia, zmniejszają dolegliwości związane z suchością, a także zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i podrażnień oka. Szczególnie korzystne działanie kropli nawilżających występuje u osób z obniżoną częstością mrugania związaną z oglądaniem telewizji, czytaniem lub długotrwałą koncentracją wzroku przy pracy z komputerem oraz przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Suchość oczu może być także związana z podeszłym wiekiem, stosowaniem niektórych leków (np. doustna antykoncepcja, leki psychotropowe), może też występować w niektórych zespołach chorobowych jak: zespół Sjogrena, cukrzyca, choroby tarczycy.

Apteki dysponują szerokim asortymentem preparatów nawilżających, które różnią się składem, zawartością konserwantów, a także terminem ważności po otwarciu oraz ceną. Krople nawilżające do oczu zawierają wodę oraz polimery mające właściwości retencji wody na powierzchni oka. Wśród nich wyróżniamy polividon (PVP), kwas poliakrylowy (PAA), hydroksypropylometylocelulozę (HPMC) oraz kwas hialuronowy będący naturalnym składnikiem struktury oka. W zależności od składu kropli charakteryzują się one różnym czasem działania. Część preparatów po zakropieniu do worka spojówkowego przechodzi w postać żelu, dzięki czemu dłużej utrzymuje się na powierzchni gałki ocznej i skuteczniej ją nawilża. Preparaty sztucznych łez powinny wykazywać osmolarność i pH zbliżone do parametrów fizjologicznych ludzkiego oka oraz jak najmniejszą ilość konserwantów, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych.

Strony: 1 2 3