Prawo

28.05.2018

7 minut

Zapytaj eksperta

R E K L A M A
518x55-FP_MF_baner

autor: Piotr Kamiński
radca prawny

Przed ostatnie pół roku odbywałam staż technika, który niestety jestem zmuszona przerwać ze względów osobistych na okres 2 miesięcy. Powiedziano mi, że jeżeli to zrobię, to odbyta część stażu przepadnie. Czy obowiązujące przepisy rzeczywiście w ten sposób określają taką sytuację?
Obowiązujące przepisy prawa farmaceutycznego i rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2002 r. z dnia w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego nie przewidują konsekwencji w postaci utraty dotychczas odbytej praktyki (tzw. stażu) i konieczności rozpoczynania jej od początku z powodu zaistnienia przerwy w czasie jej trwania. Przerwa w odbywaniu praktyki, będzie natomiast wiązała się z koniecznością odpowiedniego jej przedłużenia, o czym mowa w § 3 ww. rozporządzenia. O ile zatem technik farmaceutyczny posiada udokumentowany dotychczas odbyty staż na podstawie umowy o pracę, ma prawo kontynuować praktykę z zaliczeniem tego okresu.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop, jeśli w ostatnim miesiącu zatrudnienia zmieniła się wysokość wynagrodzenia i wymiar etatu?
Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego ze zmianami określonymi w § 15-19 tego rozporządzenia. Z § 15 rozporządzenia wynika, że składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu. W podstawie ekwiwalentu uwzględnia się także zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc oraz składniki wynagrodzenia, które przysługują pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc (§ 16 i 17 rozporządzenia). Z uwagi na istotę ekwiwalentu, który wypłaca się za niewykorzystany w całości lub w części urlop wypoczynkowy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (art. 171 § 1 Kodeksu pracy), w przypadku zmiany w ostatnim miesiącu zatrudnienia wysokości i wymiaru, etatu ekwiwalent należy obliczyć przyjmując za podstawę wynagrodzenie obowiązujące w ostatnim dniu zatrudnienia. Współczynnik ekwiwalentu, o którym mowa w § 18 i 19 rozporządzenia powinien odpowiadać wymiarowi czasu pracy obowiązującemu w ostatnim dniu zatrudnienia.

Czy na recepcie musi znajdować się numer telefonu lekarza?
W art. 96a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne wymieniono dane, jakie powinny znaleźć się na recepcie odnośnie do osoby ją wystawiającej albo wystawiającej jej odpis. W przypadku lekarza należą do nich: imię lub imiona i nazwisko lekarza, kwalifikacje zawodowe, w tym posiadany tytuł zawodowy, numer telefonu do bezpośredniego kontaktu oraz podpis. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na § 10 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept lekarskich (dalej: rozporządzenie w sprawie recept), zgodnie z którym recepta w postaci papierowej może zostać zrealizowana pomimo braku numeru telefonu osoby ją wystawiającej. Osoba wydająca lek przyjmuje wówczas, że wystarczający jest numer telefonu zawarty w danych świadczeniodawcy (nadruk, pieczątka lub naklejka przymocowana do recepty w sposób uniemożliwiający jej usunięcie bez uszkodzenia recepty). Do realizacji recepty nie jest wymagany zatem numer osobistego telefonu do lekarza.

Czy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć przed urodzeniem dziecka?
Zgodnie z art. 1821d § 1 Kodeksu pracy (dalej: k.p.), urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Przepisy prawa pracy nie zabraniają zatem pracownikowi złożenia wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego przed urodzeniem dziecka. Jednakże należy mieć na względzie, że stosownie do art. 1821c § 2 k.p. urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego. Nie można zatem udzielić urlopu rodzicielskiego przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. W kontekście omawianego zagadnienia warto wskazać też na art. 31 ust. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zgodnie z którym miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej będącej pracownicą, która złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Czy wymagana jest pieczątka i podpis lekarza, gdy na recepcie pole danych pacjenta wypełnione jest innym kolorem długopisu?
Zgodnie z § 4 rozporządzenia w sprawie recept dane określone w art. 96a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne (m.in. dane dotyczące pacjenta) zamieszczane na recepcie wystawianej w postaci papierowej, nanosi się na awersie recepty w sposób czytelny i trwały, w tym za pomocą wydruku, pieczątki lub naklejki w sposób niebudzący zastrzeżeń co do autentyczności recepty. Jeżeli więc dane dotyczące pacjenta naniesione zostały w sposób, który nie budzi zastrzeżeń, nie jest wymagane dodatkowe potwierdzenie (autoryzacja).

Posiadam odpowiednio po 51 proc. udziałów w spółce jawnej oraz w spółce z o.o. Jak od strony prawnej wygląda, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejecie spółki jawnej przez spółkę z o.o.? Czy wiąże się to z wydaniem nowego zezwolenia na prowadzenie apteki?
Zgodnie z art. 99 ust. 1 i 2 upf apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Należy jednak zwrócić uwagę na ust. 2a pkt 1 ww. przepisu, który wyłącza – w stosunku do zezwoleń na prowadzenie apteki – zastosowanie art. 492 §2 Kodeksu spółek handlowych. Przepis ten stanowi, iż na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (tzw. ograniczona sukcesja). Wyłączenie zastosowania ww. przepisu (na mocy art. 99 ust. 2a upf) powoduje, że w wyniku przejęcia spółki jawnej przez spółkę z o.o., na tę drugą nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (dotychczasowe wygaśnie). W takiej sytuacji konieczne będzie wydanie nowego zezwolenia na prowadzenie apteki. Należy jednak mieć na względzie, że w rezultacie nowelizacji upf znacznemu zawężeniu uległ katalog podmiotów, które mogą uzyskać takie zezwolenie. Obecnie prawo to przysługuje, stosownie do art. 99 ust. 4 upf, farmaceucie posiadającemu prawo wykonywania zawodu, prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółce jawnej lub spółce partnerskiej, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu. Nowelizacja wprowadziła także m.in. ograniczenia geograficzno-demograficzne oraz zakaz dla podmiotu właścicielskiego posiadania więcej niż czterech aptek.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Zapytaj eksperta

Następny artykuł

RODO w kontekście działalności aptek

Polecane dla Ciebie

Szkolenia