autor: Piotr Kamiński
radca prawny
Chciałbym się dowiedzieć, czy pracodawca może obniżyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który z przerwami, ale w sumie przez okres 30 dni był nieobecny w pracy i ma nieusprawiedliwione nieobecności?
Z treści art. 1552 k.p. wynika, że pracownikowi, który był nieobecny w pracy przez okres co najmniej 1 miesiąca (za miesiąc uważa się 30 dni) z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, obniża się proporcjonalnie wymiar przysługującego mu za dany rok kalendarzowy urlopu wypoczynkowego. Proporcjonalne obniżenie wymiaru urlopu oznacza, że za każdy miesiąc objęty okresem niewykonywania pracy wymiar urlopu ulega obniżeniu o 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Warunkiem zastosowania omawianego przepisu jest ponadto powrót pracownika do pracy w ciągu roku kalendarzowego po jego okresie nieobecności. Wątpliwości natomiast dotyczą tego, czy pojedyncze nieobecności trwające krócej niż 1 miesiąc, przerywane okresami świadczenia pracy, należy sumować i dokonywać pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego w przypadku, gdyby trwały łącznie 1 miesiąc lub dłużej. Przeważa pogląd, że pojedyncze okresy nieobecności sumuje się, traktując każde 30 dni nieobecności jak 1 miesiąc.
Czy umowę o pracę można wypowiedzieć mailem? Czy konieczny jest podpis elektroniczny? Od kiedy należy liczyć okres wypowiedzenia?
Zgodnie z art. 30 §3 k.p. oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Wymóg zachowania formy pisemnej, o którym mowa w art. 30 §3 k.p., jest spełniony też, gdy wypowiedzenie przesłane mailem zawiera podpis elektroniczny (art. 78 k.c.). W przypadku zaś, gdy wypowiedzenie zostanie wysłane e-mailem, który nie został zaopatrzony w podpis elektroniczny, odwołać będzie się trzeba na mocy art. 300 k.p. do odpowiednich przepisów k.c. Należy mieć bowiem na względzie, że oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę jest oświadczeniem woli. Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być natomiast wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej – a więc w formie e-maila (art. 60 k.c.). Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że każde oświadczenie woli strony stosunku pracy o jego rozwiązaniu lub wypowiedzeniu, niezależnie od tego, czy zachowana została jego poprawna forma czy nie, będzie skuteczne (chociaż wadliwe) i może spowodować ustanie stosunku pracy. Stanowisko to potwierdził SN w wyroku z dnia 7.10.2008 r. sygn. II PK 56/08. W jednym i drugim przypadku (e mail bez podpisu elektronicznego i z podpisem elektronicznym) okres wypowiedzenia rozpocznie się od daty, kiedy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy doszło do drugiej strony stosunku pracy w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c.), a zakończy na zasadach określonych w art. 30 §21 k.p., który stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
Dotychczas pracownik, który podjął pracę pierwszy raz w życiu, musiał liczyć się z otrzymywaniem niższego wynagrodzenia. Jak sytuacja wygląda od 1 stycznia 2017 r. Czy to prawda, że przepisy regulujące tę kwestię uległy zmianie?
Od dnia 1 stycznia 2017 r., stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W poprzednio obowiązującym stanie prawnym wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie mogła być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uchylono zatem przepis różnicujący wysokość wynagrodzenia minimalnego ze względu na staż pracy.
Czy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu przed nabyciem do niego prawa?
Brak jest podstaw prawnych do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego zaliczkowo, a więc przed nabyciem do niego prawa (wyjątek dotyczy młodocianego i urlopu w czasie ferii szkolnych – art. 205 §3 k.p.). Zasadą jest więc, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 k.p.). Sąd Najwyższy w wyroku z 5.02.1980 r. sygn. akt I PRN 3/80 stwierdził, że udzielenie przez pracodawcę pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu, nie uprawnia do „potrącania” tego urlopu z urlopu należnego pracownikowi w roku następnym.
Zatrudnienie obcokrajowca w aptece
„Apteka dla Aptekarza” w praktyce