Skrót informacji
„Jak długo ważne jest badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych? Jaki lekarz przeprowadza tego typu badania?”
Badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej[2], lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy[3]. Lekarze ci wydają oraz przekazują osobie badanej oraz pracodawcy albo osobie zlecającej wykonanie prac orzeczenie lekarskie:
Orzeczenie lekarskie, jako dokumentacja pracownicza, powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł (art. 94 pkt 9b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy[4]).
Przepisy nie określają, jak często powinno być wykonywane badanie. Decyzję wydaje lekarz w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną oraz po uzyskaniu informacji od pracownika o rodzaju i miejscu świadczenia pracy. O aktualności badań decyduje też kontynuacja pracy w tym samym zakładzie, jak również zakres i rodzaj wykonywanych czynności na stanowisku pracy[5].
Zasiłek stały – komu przysługuje?
Obliczanie ilości produktu leczniczego