Poznańska klinika organizatorem pokazów chirurgii on-line

 2 minuty

źródło: Naukawpolsce.pap.pl

W tym roku sesja ma swoją czwartą edycję. Wezmą w niej udział kliniki m.in z Barcelony, Londynu, Marsylii i Essen. Odbiorcami projektu są przede wszystkim laryngolodzy i studenci medycyny z całego świata. Cała sesja będzie dostępna na stronie internetowej els.livesurgery.net. Organizatorzy spodziewają się, że transmisje śledzić będzie ok. 10-15 tys. osób z całego świata.

Prof. Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu powiedział PAP, że łącznie wykonanych zostanie 19 operacji. „Tematyka tych operacji to rak krtani operowany endoskopowo z użyciem lasera CO2, robota chirurgicznego. Ze względu na rozległość guza, jedna operacja będzie operacją klasyczną, z dojścia zewnętrznego. Zaplanowane są też operacje nowotworów niezłośliwych krtani tj. brodawczaki, polipy i stany przedrakowe, operacje tarczycy, oraz obrzęki strun głosowych. Drugą grupą operacji są zabiegi poprawiające głos, tzw. fonochirurgiczne” – powiedział prof. Szyfter.

Ośrodek w Poznaniu wykona i zaprezentuje dwie operacje raka krtani. Operacje będą omawiać ze studia w Poznaniu moderatorzy z Hiszpanii, Holandii, Niemiec i Polski. „Będą oni podpowiadać oglądającym, co ważnego dzieje się w polu operacyjnym, będą rozmawiać z chirurgami operującymi, będą też komentować zastosowane metody” – powiedział prof. Szyfter.

Unikatowe przedsięwzięcie, którego poznańska placówka jest pomysłodawcą i głównym organizatorem, zostanie przeprowadzone w środę 28.11 br. Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. W latach poprzednich transmisje śledzili widzowie z przeszło 60 krajów świata.

Poznańska klinika od lat jest organizatorem i uczestnikiem sesji z transmisją na żywo wykonywanej operacji. Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r.