Pielęgnacja włosów w okresie zimowym

 6 minut

Zima niestety nie jest przyjazną porą roku dla naszych włosów. Wynika to z faktu, że w tym okresie włosy są narażone na nagłe, drastyczne różnice temperatur, czyli działanie naprzemiennie mroźnego i suchego powietrza z grzejników, co stanowi bardzo niekorzystne dla nich połączenie. Dodatkowo zimny wiatr oraz ciężkie nakrycia głowy sprawiają, że włosy w okresie zimowym stają się pozbawione naturalnej sprężystości i wymagają dodatkowej opieki.

Gdy za oknem panuje minusowa temperatura, włosy po wyjściu z ciepłego pomieszczenia doznają lekkiego szoku termicznego. Dochodzi wówczas do obkurczania się naczyń krwionośnych, a dostawa substancji odżywczych zostaje zaburzona. Najsłabsze włosy wówczas wypadają. Dlatego szczególnie w chłodniejsze dni należy pamiętać o właściwym odżywianiu, olejowaniu i nawilżaniu włosów. Niewłaściwa pielęgnacja zwłaszcza w okresie zimowym może poważnie uszkodzić zewnętrzne i wewnętrzne struktury włosa oraz znacznie osłabić ich cebulki.

Zima to czas, kiedy zdecydowanie gorzej się odżywiamy, spożywamy mniej płynów. W naszej diecie w mniejszej ilości występują warzywa i owoce. Spożywamy mniej witamin i mikroelementów, które wpływają na zdrowy wygląd naszej skóry i włosów. Dlatego między innymi włosy w okresie zimowym są bardziej osłabione i narażone na wypadanie.

Ogrzewaniu naszych domów towarzyszy obecność suchego i ciepłego powietrza. Suche powietrze utrudnia zasypianie, podrażnia śluzówki oraz ma niekorzystny wpływ na włosy. Przede wszystkim suche powietrze przesusza włosy, co w konsekwencji powoduje ich kruszenie, łamanie i rozdwajanie końcówek, sprawia, że włosy są matowe i szorstkie, skóra głowy owłosionej może być przesuszona oraz może pojawić się łupież.

W chłodne dni włosy bardzo szybko przetłuszczają się. Dzieje się tak dlatego, że często chowamy je pod czapką. Włosy nie pozostają długo świeże, a skórze głowy doskwiera nadmiar sebum, ponieważ gruczoły łojowe pracują wtedy intensywniej.

Takie środowisko sprzyja nadmiernej kolonizacji grzybem drożdżopodobnym z rodziny Malassezia. Wspomniane grzyby są obecne na skórze również w fizjologicznych warunkach. Dopiero ich intensywne namnażanie (ponad 70% Malassezia) może powodować występowanie łupieżu. Przypuszcza się, że podstawową rolę w powstawaniu łupieżu odgrywają właściwości prozapalne i immunogenne tego grzyba. Z innych czynników wyróżnia się udział zanieczyszczenia powietrza (smog), noszenia okryć głowy oraz podrażnienia skóry przez stosowanie kosmetyków.

Aby włosy pozostały lekkie, można je myć nawet codziennie, przy czym najlepiej wybrać delikatny, oparty na naturalnych składnikach szampon normalizujący.

Do walki z łupieżem najlepiej wybrać specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, który pozwoli na wyeliminowanie nie tylko objawów, ale również przyczyn łupieżu. Dostępne w aptece szampony przeciwłupieżowe zawierają substancje działające bezpośrednio na przyczynę problemu, pomagając w ten sposób w skutecznej walce z łupieżem. Tego typu szampony stosujemy np. 2-3 razu w tygodniu przez miesiąc, a po ustąpieniu objawów 1 raz w tygodniu. Szampon stosowany w taki sposób normalizuje ilość patogenów bytujących na naszej skórze głowy, zapobiegając tym samym nawrotom łupieżu.

Nowoczesny szampon przeciwłupieżowy, poza zwalczaniem przyczyn i objawów łupieżu, powinien również posiadać właściwości pielęgnujące. Łupież ma bowiem negatywny wpływ na ogólną kondycję włosów i skóry głowy, dlatego należy szczególnie dbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie.

Gdy nosimy czapki, włosy łatwiej się elektryzują. Najczęściej problem ten dotyczy delikatnych i cienkich włosów, ale bywa, że i te grube oraz ciężkie przegrywają walkę z suchym powietrzem, czapką i detergentami zawartymi w środkach do prania, które znacznie potęgują elektryzowanie się włosów.

W chłodniejsze dni powinno się ograniczyć do minimum w pielęgnacji włosów stosowanie suszarek, prostownic i innych urządzeń, które narażają nasze włosy na wysoką temperaturę.
Nasza pielęgnacja powinna skupiać się na nawilżaniu włosów. Włosy powinniśmy nawilżać na całej długości. Nie należy zapominać również o nawilżaniu skóry głowy, która także ma tendencję do przesuszania się z powodu przegrzanego i suchego powietrza emitowanego przez grzejniki oraz suszarkę.

Ważne, aby wybierać kosmetyki, które mają delikatne detergenty i są łagodne dla skóry głowy. Odpowiednie mogą być też szampony, które w swoim składzie mają np. nawilżające prebiotyki czy aloes, które mają łagodzące właściwości oraz zmniejszają utratę wody przez naskórek. Odżywki warto dobrać do potrzeb naszych włosów. W okresie zimowym warto sięgnąć po te wzmacniające strukturę włosów, co może pomóc zabezpieczyć włosy przed czynnikami zewnętrznymi.

Doskonałą równowagę w okresie zimowym zapewni skórze głowy regularne olejowanie. Unikalne właściwości naturalnych olejków, a zwłaszcza oleju jojoba, sprawiają, że skóra głowy staje się czysta, pozbawiona nadmiaru sebum, a łojotok zostaje znormalizowany. Warto także zadbać w domu o odpowiednie nawilżenie powietrza, np. poprzez umieszczenie na kaloryferze pojemnika z wodą.