Opryszczka wargowa – nawracający problem

 5 minut

Charakterystyczną cechą HSV – wirusa opryszczki pospolitej jest zdolność do pozostania w organizmie człowieka, w tzw. fazie latentnej. W sprzyjających warunkach może dojść do jego reaktywacji i nawrotu objawów klinicznych dolegliwości.

Opryszczka pospolita, zwana także opryszczką wargową, to często występująca choroba zakaźna wywołana przez wirus Herpes simplex virus (HSV). Źródło zakażenia stanowią osoby w okresie objawowym choroby, tzn. z widocznymi opryszczkowymi zmianami skórnymi. Czynnikiem niezbędnym do przeniesienia zakażenia jest utrata ciągłości tkanek błon śluzowych lub skóry. Wirus przenika przez niewielkie nadżerki na skórze, spojówkach lub błonach śluzowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub wydzielinami osoby chorej. Ponadto do zakażenia może dochodzić przez kontakt z przedmiotami codziennego użytkowania (np. poprzez jedzenie tymi samymi sztućcami, picie z tej samej szklanki, używanie tego samego ręcznika co osoba z widoczną opryszczką), na których przez krótki czas może pozostawać żywy HSV.

Zachorowalność

Zakażenia HSV stanowią bardzo powszechny problem i mogą dotyczyć nawet 1/3 populacji na świecie. Niemal u każdego człowieka można znaleźć serologiczne wykładniki przebytej infekcji. Ryzyko zakażenia podczas kontaktu wynosi 75% a okres wylęgania to 1-6 dni. U ok. 80-90% dorosłych występują przeciwciała przeciwko HSV wywołującym infekcje wargowe, a u 24-40% przeciwko HSV wywołującemu zmiany genitalne. Opryszczka częściej występuje u kobiet (58%) niż u mężczyzn (21%). Do zakażenia dochodzi głównie u osób młodych. Do infekcji pierwotnych rzadko dochodzi po 30. r.ż.

Obraz kliniczny

W obrazie klinicznym opryszczki stwierdza się obecność drobnych pęcherzyków na zaczerwienionym i obrzękowym podłożu. Pęcherzyki z czasem osuszają się i przekształcają w twardy, ciemny strup.

Przed pojawieniem się charakterystycznych zmian skórnych pacjent odczuwa tzw. objawy prodromalne, do których zalicza się: pieczenie, mrowienie, świąd, uczucie napięcia skóry lub zaczerwienienie.

Zmiany chorobowe najczęściej lokalizują się na granicy skóry i błony śluzowej, rzadziej na błonie śluzowej języka, policzków czy też podniebienia. Charakterystyczną cechą HSV jest zdolność do pozostania w organizmie człowieka, w tzw. fazie latentnej.

Nawroty opryszczki – przyczyny

W sprzyjających warunkach może dojść do reaktywacji wirusa i nawrotu objawów klinicznych. Wśród czynników indukujących nawrót opryszczki wymienia się m.in.: stres, uraz, choroby bakteryjne, wyziębienie, duże wahania temperatury (silny wiatr, mróz), stany podgorączkowe, osłabienie organizmu, niedożywienie, miesiączkę czy też ekspozycję na słońce (dlatego dotyczą one często narciarzy, którzy wystawiają swoją twarz na stokowe promienie). W celu unikania nawrotów opryszczki można zadbać o unikanie stresów, urazów, wyziębienia, dużych wahań temperatury czy też nadmiernej ekspozycji na słońce. Niestety, nawroty opryszczki będą się zdarzać i powinniśmy szybko na nie reagować, np. w okresie odczuwania objawów można już zastosować odpowiednie leczenie, aby nie doprowadzać do pojawienia się pełnego obrazu choroby.

Leczenie opryszczki i zapobieganie jej nawrotom

W leczeniu opryszczki i zapobieganiu jej nawrotom najlepiej sprawdza się acyklowir. Badania pokazują, że acyklowir w dawce 400 mg stosowany 2 razy dziennie przez 7 dni skutecznie chroni przed nawrotem opryszczki – zmniejsza ryzyko wystąpienia opryszczki aż o 73%. Warto zastosować acyklowir w dawce 400 mg 2 razy dziennie przez tydzień przed zabiegiem i kilka dni po zabiegu makijażu permanentnego ust czy też zabiegu powiększania ust. Aktualnie lek ten dostępny jest w aptekach bez recepty. Został zarejestrowany u osób dorosłych z prawidłową odpornością, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki.

W leczeniu nawrotu opryszczki najlepiej sprawdza się acyklowir w dawce 200 mg 5 razy dziennie przez 5 dni. Lek ten hamuje rozwój i łagodzi przebieg opryszczki, przyspiesza gojenie nawet o 3 dni oraz zwalcza wirusa już od pierwszej tabletki. Acyklowir w dawce 200 mg 5 razy dziennie warto zastosować, gdy odczuwamy objawy prodromalne, takie jak pieczenie czy mrowienie, albo gdy przemarzliśmy i czujemy, że nawróci nam opryszczka.

Szybkie włączenie leku daje szansę zahamowania replikacji wirusa i zminimalizowanie objawów dolegliwości. Kurację można uzupełnić plastrami na opryszczkę, które wspomagają gojenie a oprócz tego zmniejszają widoczność choroby i chronią przed przeniesieniem wirusa na innych.

– – – R E K L A M A – – –