Skrót informacji
Metale to grupa pierwiastków chemicznych szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Znajdziemy je również w asortymencie substancji recepturowych, chociaż o wiele częściej będą one występować w formie różnego rodzaju związków chemicznych niż w czystej postaci. Jednym z ciekawszych metali jest bizmut, któremu warto przyjrzeć się bliżej.
Bizmutu węglan zasadowy (łac. Bismuthi subcarbonas, syn. Bismuthum carbonicum basicum) to według Farmakopei, biały lub prawie biały proszek, który zawiera 80-82,5% bizmutu (w przeliczeniu na wysuszoną substancję). Jego wzór chemiczny to (BiO)2CO3, natomiast masa atomowa wynosi 509,97 u. Substancja praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie i etanolu 96% (v/v). Rozpuszcza się natomiast w kwasach nieorganicznych z wydzieleniem gazu.
Bizmutu galusan zasadowy (łac. Bismuthi subgallas, syn. Bismuthum gallicum basicum, Dermatol) to według definicji FP, związek bizmutu i kwasu galusowego. Zawiera on 48-51% bizmutu (w przeliczeniu na wysuszoną substancję). Jego wzór chemiczny to C7H5BiO6, a masa atomowa to 394,1 u. Dermatol to żółty proszek, który praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie i etanolu 96% (v/v), rozpuszcza się z rozkładem w kwasach nieorganicznych i roztworach wodorotlenków litowców tworząc czerwonobrunatną ciecz.
Bizmutu azotan zasadowy ciężki (łac. Bismuthi subnitras ponderosus, syn. Bismuthum nitricum basicum) według Farmakopei zawiera 71-74% bizmutu (w przeliczeniu na wysuszoną substancję). Pod względem wyglądu stanowi biały lub prawie biały proszek. Jego wzór chemiczny to 4[BiNO3(OH2)],BiO(OH) natomiast masa cząsteczkowa wynosi aż 1462 u. Związek jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i etanolu 96% (v/v), rozpuszcza się natomiast z rozkładem w kwasach nieorganicznych.
W recepturze związki bizmutu najczęściej znajdziemy w składzie przepisów na zasypki, maści czy czopki. Z kolei ze względu na słabą rozpuszczalność soli bizmutu płynne postaci leków wykonuje się stosunkowo rzadko.
Podanie zewnętrzne tej substancji zróżnicowano na postać zasypki (25-100%) oraz maści (20%). FP XII przewiduje jedynie podanie zewnętrzne dla bizmutu azotanu zasadowego ciężkiego i zakresy stężeń wynoszą odpowiednio: dla zasypki 10-20%, dla maści – 5-20%. Dawki doustne dla tej ostatniej substancji znajdziemy dopiero w FP IV i wynoszą one: jednorazowa – 0,5-2,0 g i dobowa – do 6,0 g[3].
***
Przykładowa recepta:
Rp.
Bismuthi subgallatis 0,2
Zinci oxydi 0,1
Tannini 0,15
Cacao olei q.s.
M.f.supp. anal. D.t.d. No XII
S. 3 x dziennie 1 czopek
1. Sprawdzenie dawek dla bizmutu galusanu zasadowego.
Wg recepty Dj=0,2 Dd=0,6
Wg FPXII zwykle stosowane Dj=0,2-0,4 Dd=0,4-0,8
Wniosek: Dawki podane w recepcie dla sprawdzanej substancji mieszczą się w zakresie wartości zwykle stosowanych podanych w FP.
2. Obliczenie ilości substancji proszkowych potrzebnych do wykonania leku:
bizmutu galusan zasadowy 0,2 x 12 = 2,4 g
tlenek cynku 0,1 x 12 = 1,2 g
tanina 0,15 x 12 = 1,8 g
3. Obliczenie ilości masła kakaowego potrzebnej do wykonania recepty (za rzeczywistą pojemność formy przyjęto wartość 2 g).
M= 24 - (2,4*0,37) - (1,2*0,15) - (1,8*0,64) = 24 - 0,89 - 0,18 - 1,15 = 21,78 g
4. Sposób wykonania.
Odważamy substancje sypkie i masło kakaowe. Proszki dokładnie mikronizujemy, następnie dodajemy do masła kakaowego uprzednio umieszczonego w pudełeczku. Ujednolicamy w mikserze recepturowym. Wylewamy do formy 2 g i pozostawiamy do zastygnięcia. Ścinamy masę wystającą ponad formę, po czym przenosimy do opisanej, pomarańczowej torebki. Oznaczamy etykietą „Przechowywać w chłodnym miejscu”.
Piramida żywienia dla osób starszych
Deksketoprofen w terapii bólu ostrego