Skrót informacji
Trzustka to podłużny, spłaszczony gruczoł, położony zaotrzewnowo, umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej. Ma długość ok. 12-20 cm, masę ok. 85-90 g, zaś grubość ok. 3 cm. Miąższ trzustki ma budowę zrazikową i składa się z pęcherzyków wydzielniczych i przewodów wyprowadzających. Jeden z nich to przewód Wirsunga – wyprowadzający sok trzustkowy.
Trzustka pełni dwie ważne funkcje: wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczą. Funkcja zewnątrzwydzielnicza to produkcja soku trzustkowego (do ok. 4 l/dobę), jego objętość i skład zależą od składu diety, ilości wypijanych płynów i są regulowane neurohormonalnie. Sok trzustkowy jest roztworem wodnym z zawieszonymi w nim elektrolitami, wodorowęglanami i enzymami. Enzymy soku trzustkowego to proteazy (trypsyna, chymotrypsyna, karboksypeptydaza A i B, elastaza), amylazy (α-amylaza) i lipazy (lipaza, fosfolipaza, esteraza). Enzymy te przybierają postać nieaktywnych proenzymów i ich zbyt wczesna aktywacja w sytuacji patologicznej prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych – samotrawienia trzustki powodując ostre zapalenie trzustki (OZT). Oprócz enzymów w soku znajdują się: sód, potas, magnez, wapń, chlor, fosfor, siarka, wodorowęglany, azot, mocznik i kwas moczowy.
Dolegliwości w funkcjonowaniu trzustki i związane z nimi ograniczenia dietetyczne wiążą się z typem dysfunkcji, stopniem zaostrzenia choroby i etapem rekonwalescencji. Wśród podstawowych wymienia się ostre i przewlekłe zapalenie trzustki (OZT i PZT).
Dieta stosowana w schorzeniach trzustki to dieta łatwostrawna, niskotłuszczowa z modyfikacjami konsystencji czy wielkości porcji, która na każdym etapie wymaga indywidualnego dostosowania do pacjenta. I tak, OZT może mieć przebieg lekki lub ciężki i ma charakter odwracalny. Przebiega gwałtownie i objawia się bólem w jamie brzusznej i wzrostem aktywności α-amylazy we krwi i w moczu. Obecność pokarmów w żołądku i dwunastnicy to silny bodziec stymulujący trzustkę do wydzielania enzymów trawiennych, które są czynnikiem uszkadzającym, powodującym wewnątrzkomórkową aktywację i samotrawienie trzustki.
Zaleca się, by dieta była łatwostrawna, a spożywane produkty chude. Istotna jest regularność posiłków (4-5), a żaden posiłek nie powinien być obfity. Rekomenduje się pieczywo jasne i czerstwe, drobne kasze, ryż, drobne makarony, chudy nabiał, ryby, wędliny, drób, cielęcinę i wołowinę, masło, olej sojowy, słonecznikowy, oliwę, dżem, ziemniaki gotowane, tłuczone, purée, warzywa i owoce zawierające witaminę C i karoten.
W drugim okresie rekonwalescencji można zwiększyć ilość tłuszczu do 50 g, białka do ok. 70 g, przy zachowaniu ok. 2200 kcal i pozostałych ograniczeń, tj. liczby posiłków i struktury produktów. Dobra tolerancja na tym etapie pozwala zaplanować pełnowartościową dietę o podaży energii 2300-2500 kcal i białka 70-90 g oraz 60-80 g tłuszczu. Wraz z normalizacją diety wskazane jest stopniowe rozszerzanie technik kulinarnych i stopniowe zwiększanie zawartości tłuszczu w DRP.
Dietoterapia na tym etapie może być wspomagana podawaniem wyciągów trzustkowych (pankreatyna). U ozdrowieńców po ciężkiej postaci OZT mogą pojawić się objawy niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Grupa ta często traci na masie ciała i nie należy zbyt szybko obniżać u nich dawki preparatów trzustkowych.
Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) to przewlekła, nieodwracalna choroba, przebiegająca z postępującym włóknieniem z zanikiem tkanki gruczołowej skutkującym upośledzeniem czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i często rozwojem cukrzycy. Zaburzenia trawienia i wchłaniania oraz ograniczenie spożywania posiłków, skutkują niedożywieniem, a u większości pacjentów obserwuje się niedobór masy oraz biochemiczne cechy niedożywienia. Dieta powinna być zatem wysokoenergetyczna (2500-3000 kcal) i uwzględniać ewentualną cukrzycę. A z powodu zmniejszonych możliwości trawienia i wchłaniania rozłożona na 5-6 posiłków o równej kaloryczności, z limitem tłuszczów (60-80 g/dobę). Udział energii z poszczególnych makroskładników powinien wynosić 50% z węglowodanów, 20% z tłuszczów i 30% z białka. Przy występującym zespole złego wchłaniania konieczna jest substytucja pankreatyną i suplementami witamin A, D, E, K z grupy B i folianami. Asortyment produktów spożywczych pozostaje niezmienny jak w OZT, a w postępowaniu dietetycznym powinno się uwzględniać okres choroby i indywidualny przebieg.
***
Zapraszamy do wypróbowania naszych przepisów na dania przygotowywane zgodnie z zaleceniami diety trzustkowej. Znajdą je Państwo TUTAJ.
Czerwone oko – przyczyny i rozpoznanie
Famotydyna – dostępna w Polsce na rynku OTC – alternatywa dla pacjentów poszukujących szybkiej pomocy w zgadze