Skrót informacji
--- ARTYKUŁ SPONSOROWANY ---
Zgaga jest uczuciem palenia za mostkiem, które może przemieszczać się falami w dół i górę klatki piersiowej. Kiedy dyskomfort jest bardziej nasilony, może zaznaczyć się promieniowaniem na boki klatki piersiowej do szyi.
Zgaga jest charakterystycznym objawem refluksowego zapalenia przełyku i bywa związana z cofaniem się treści pokarmowej oraz odczuciem pojawiania się kwaśnej treści pokarmowej w gardle. Nasila się przy schylaniu, przy pracy tłoczni brzusznej oraz w pozycji leżącej i po spożyciu posiłku. Przyczyn wystąpienia zgagi może być znacznie więcej – należy do nich zaliczyć inne stany patologiczne przewodu pokarmowego, przyjmowane leki oraz stosowaną dietę.
Leczenie zgagi powinno być ukierunkowane na przyczynę tej dolegliwości. Do niefarmakologicznych metod jej leczenia zaliczyć można zmianę diety, normalizację masy ciała, odstawienie alkoholu, rzucenie palenia papierosów czy przyjmowanie odpowiedniej pozycji w czasie pracy i snu.
Skuteczność blokerów receptora histaminowego, wśród których najbardziej znane to cymetydyna, ranitydyna, famotydyna, zmniejsza się wraz z regularnym dawkowaniem w czasie, co potencjalnie czyni je mniej skutecznymi niż inhibitory pompy protonowej przy długotrwałym stosowaniu.
W ostatnim czasie sytuacja pacjentów stosujących blokery receptora histaminowego uległa skomplikowaniu na skutek wycofania na całym świecie ranitydyny dostępnej jako lek OTC, w związku z występowaniem w niej zanieczyszczeń nitrozoaminami. Aktualnie wydaje się, że miejsce ranitydyny jako leku OTC może zająć famotydyna charakteryzująca się podobnym profilem skuteczności i bezpieczeństwa, w której zanieczyszczeń nitrozoaminami nie stwierdzono.
Famotydyna jest dostępna jako lek OTC w wielu krajach Unii Europejskiej i na świecie. Zakres stosowanych dawek, zależnie od kraju mieści się w przedziale 10-40 mg w ciągu doby. Ostatnio famotydyna jako lek OTC została dopuszczona do obrotu w Polsce pod nazwą Famotydyna Ranigast, 20 mg, tabletki powlekane.
Czerwone oko – przyczyny i rozpoznanie
Technologia stopniowego uwalniania substancji czynnej na przykładzie tabletek witaminy C