Opieka farmaceutyczna

31.07.2023

4 minuty

Wypadanie włosów – rola biotyny

Skrót informacji

Regulacja wzrostu włosów podlega czynnikom genetycznym (barwa, cechy rasowe i rodzinne, typowe dla płci owłosienie) i czynnikom hormonalnym (androgeny). Cykl wzrostu włosa ma różny przebieg w poszczególnych okolicach ciała. Każdy włos przechodzi cykliczny rytm wzrostu i spoczynku, na końcu którego wypada, torując tym samym drogę nowemu włosowi. Włosy rosną średni 0,35 mm na dobę. Najszybciej rosną włosy na skórze głowy owłosionej i na brodzie, z kolei najwolniej pod pachami, na biodrach i rzęsy. Dzienna norma wypadających włosów u osób zdrowych oscyluje w granicach 100 włosów. Najczęstszy problem spośród chorób włosów stanowi ich nadmierne wypadanie.

Przyczyny wypadania włosów


Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele, dlatego bardzo istotne jest właściwe postawienie rozpoznania. Utrata włosów może występować w przebiegu wielu chorób skóry lub być objawem nieprawidłowości ze strony innych narządów.

Wśród przyczyn wypadania włosów wymieniamy:


  • mechaniczne (wyrywanie włosów – trichotillomania);

  • przewlekły stres;

  • toksyczne (zatrucia talem, arsenem, miedzią);

  • dieta (niedobór żelaza, witamin, kwasu foliowego);

  • choroby przebiegające z gorączką;

  • zabiegi chirurgiczne, utrata krwi;

  • zaburzenia hormonalne (nadczynność i niedoczynność tarczycy);

  • choroby układowe (toczeń rumieniowaty układowy);

  • choroby zakaźne (ostre choroby gorączkowe);

  • polekowe choroby włosów lub skóry głowy (leki cytostatyczne, immunosupresyjne).


Rola biotyny


Witamina B7 (witamina H, biotyna) należy do grupy witamin B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna odpowiada za prawidłowy przebieg przemian białek i tłuszczy oraz utrzymanie równowagi pomiędzy podażą substancji odżywczych a endogenną syntezą nowych związków, zależnie od zapotrzebowania organizmu. Witamina ta występuje w produktach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Ponadto jest też syntezowana przez florę bakteryjną jelit, stąd też rzadko obserwuje się jej niedobory w organizmie.

Biotyna odpowiada za prawidłowy stan skóry i jej przydatków. Umożliwia odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Stąd też niedobór biotyny odpowiada za nasilone przetłuszczanie się włosów.

Niedobory biotyny powodują znaczne pogorszenie kondycji włosów – są one matowe, łamliwe, wypadają, a do tego pojawia się łojotokowe zapalenie skóry.

Niedobór biotyny jest związany z nieprawidłowym metabolizmem kwasów tłuszczowych, co prawdopodobnie pro-wadzi do utraty włosów. Ponadto  cząsteczki biotyny zawierają w swojej budowie siarkę potrzebną do budowy keratyny, która z kolei jest głównym składnikiem macierzy włosów.

Biotyna korzystnie wpływa na grubość włosów, elastyczność, połysk oraz zapobiega ich wypadaniu. Uczestniczy w produkcji tzw. masy keratynowej odpowiedzialnej za budowę włosa i jego przyrost, stąd istotnie wspomaga tempo wzrostu włosów i stanowi bardzo skuteczny środek warunkujący stymulację ich przyrostu.
Dotychczas nie określono dobowego zapotrzebowania na biotynę, ale zgodnie z amerykańskimi zaleceniami zapotrzebowanie to w przypadku osoby dorosłej wynosi 30 mcg*.

Jednocześnie nie wykazano toksycznego działania biotyny, a jej nadmiar jest wydalany z moczem. Korzystny wpływ biotyny na prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci jest uwarunkowany obecnością w niej cząsteczek siarki.

Niedobory biotyny – zalecenia


Na polskim rynku dostępnych jest szereg preparatów zawierających biotynę. Jedne z najnowszych produktów zawierają formułę NutriProBiotinum. To autorska formuła, której skuteczność w ograniczeniu wypadania włosów potwierdzają badania. W jej skład wchodzą biotyna, keracyn i kopexil. Biotyna wpływa na dobrą kondycję skóry i włosów – wzmacnia je, odżywia i regeneruje. Keracyn sprawia, że włosy mniej wypadają, dłużej pozostając lśniące i błyszczące. Z kolei kopexil zmniejsza ilość pustych mieszków włosowych oraz ogranicza ich wypadanie. 91 proc. składników formuły NutriProBiotinum jest pochodzenia naturalnego, a produkt jest wegański.


Autor: „dr n. med. Oliwia Jakubowicz”
specjalista dermatologii i wenerologii

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo: * https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/


Poprzedni artykuł

Biegunka podróżnych – co warto spakować do wakacyjnej apteczki?

Następny artykuł

Interakcje lek-żywność: symwastatyna

Polecane dla Ciebie

Szkolenia