Skrót informacji
Migrena jest najczęstszą przewlekłą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się silnym i nawracającym bólem głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Z powodu migreny cierpi na całym świecie około 320 mln osób, co stanowi 11-12% populacji dorosłych. W Polsce szacuje się, że jest to nawet 3,5 miliona chorych.
Często myślimy o migrenie tylko jako o bólu głowy, a należy pamiętać, że jest to bardzo złożony zespół objawów, które składają się na cztery występujące po sobie fazy: prodromalna (przed pojawieniem się bólu), aury (najczęściej wzrokowej u chorych, którzy chorują na migrenę z aurą), bólu głowy i postdromalna (okres po ustąpieniu bólu głowy). Przed i po pojawieniu się bólu chory może odczuwać nadmierną lub zmniejszoną aktywność, specyficzne łaknienie (może mieć ochotę na konkretnych rodzaje pokarmów), uczucie zmęczenia czy obniżenie nastroju.
W pewnym sensie migrena wymusza na chorym prowadzenie regularnego i ustabilizowanego trybu życia, regularnych godzin snu i posiłków, odpowiedniego nawodnienia organizmu, stosowania zaleconego leczenia bądź suplementacji a także unikania czynników prowokujących. Wakacje czy urlop zawsze są trudnym czasem, żeby pilnować tych harmonogramów i codziennej regularności.
Znaczenie suplementacji witaminowo-luteinowej w profilaktyce chorób siatkówki
Famotydyna w leczeniu zgagi i niestrawności