Opieka farmaceutyczna

23.07.2021

2 minuty

Wakacyjna migrena

Skrót informacji

Migrena jest najczęstszą przewlekłą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się silnym i nawracającym bólem głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Z powodu migreny cierpi na całym świecie około 320 mln osób, co stanowi 11-12% populacji dorosłych. W Polsce szacuje się, że jest to nawet 3,5 miliona chorych.

Często myślimy o migrenie tylko jako o bólu głowy, a należy pamiętać, że jest to bardzo złożony zespół objawów, które składają się na cztery występujące po sobie fazy: prodromalna (przed pojawieniem się bólu), aury (najczęściej wzrokowej u chorych, którzy chorują na migrenę z aurą), bólu głowy i postdromalna (okres po ustąpieniu bólu głowy). Przed i po pojawieniu się bólu chory może odczuwać nadmierną lub zmniejszoną aktywność, specyficzne łaknienie (może mieć ochotę na konkretnych rodzaje pokarmów), uczucie zmęczenia czy obniżenie nastroju.

W pewnym sensie migrena wymusza na chorym prowadzenie regularnego i ustabilizowanego trybu życia, regularnych godzin snu i posiłków, odpowiedniego nawodnienia organizmu, stosowania zaleconego leczenia bądź suplementacji a także unikania czynników prowokujących. Wakacje czy urlop zawsze są trudnym czasem, żeby pilnować tych harmonogramów i codziennej regularności.

Przygotowanie do podróży, następnie podróż (nierzadko przekraczanie stref czasowych lub podróżowanie do ekstremalnych klimatycznie miejsc) i w końcu upragniony odpoczynek nierzadko obarczony dodatkowym stresem, zaburzają nasz codzienny schemat, co może prowadzić do wyzwolenia napadu migreny.

wakacyjna-migrena-1

wakacyjna-migrena-2


Autor: „dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół”
specjalista neurolog, Katedra i Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Centrum Leczenia Migreny Premium Clinic we Wrocławiu

Inne artykuły tego autora

Piśmiennictwo: 1. Stępień A. Bóle głowy – fizjologia, diagnostyka, leczenie. Medical Tribune Polska. Wydanie II. 2017. 2. Dodick DW. Migraine. Lancet. 2018;391(10127):1315-1330. 3. Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i ochrony zdrowia, N.I.Z.P.-P.Z. Higieny, Editor. 2019. 4. Ashina M. Migraine. N Engl J Med. 2020;383:1866-76. 5. Kelman, L. The Triggers or Precipitants of the Acute Migraine Attack. Cephalalgia, 2007, 27(5), 394-402. 6. Okuma, H., Okuma, Y., Kitagawa, Y. Examination of fluctuations in atmospheric pressure related to migraine. SpringerPlus. 2015; 4, 790.


Poprzedni artykuł

Znaczenie suplementacji witaminowo-luteinowej w profilaktyce chorób siatkówki

Następny artykuł

Famotydyna w leczeniu zgagi i niestrawności

Polecane dla Ciebie

Szkolenia