Walsartan jest jednym z przedstawicieli grupy syntetycznych niepeptydowych związków będących selektywnymi antagonistami receptora angiotensyny II. Powinowactwo do receptora AT1 jest ok. 20 tys. razy większe niż w stosunku do receptora AT2, co ma spore znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że pobudzenie poszczególnych typów przez angiotensynę II wywołuje przeciwstawny efekt. Zablokowanie receptora AT1 przez walsartan prowadzi do ograniczenia możliwości pobudzenia go przez angiotensynę II, najsilniejszą substancję działającą presyjnie w układzie renina – angiotensyna, czyli ogranicza wzrost ciśnienia. Równocześnie praktycznie marginalne powinowactwo walsartanu do drugiego typu receptora i utrzymywanie wysokiego stężenia angiotensyny II na skutek zablokowania receptorów AT1, prowadzi do pobudzenia przeciwstawnych receptorów AT2, a w efekcie do rozkurczu naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia krwi. W dotychczasowych badaniach wykazano również, że aktywacja receptora AT2 związana jest ze zwiększonym wytwarzaniem NO i bradykininy, wzrostem aktywności cyklazy guanylanowej, otwarciem kanałów potasowych i zahamowaniem aktywności kanałów wapniowych typu T.
Walsartan wykazuje również stosunkowo niewiele interakcji z innymi lekami. Spośród istniejących należy zwrócić uwagę na jednoczesne stosowanie leków podnoszących poziom potasu, gdyż może to doprowadzić do hiperkaliemii. Ostrożność wymagana jest także przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku jednoczesnego podawania antagonistów receptora angiotensyny II z NLPZ może nastąpić osłabienie działania hipotensyjnego. Ponadto jednoczesne stosowanie antagonistów receptora angiotensyny II i NLPZ może prowadzić do podwyższonego ryzyka pogorszenia się czynności nerek i zwiększenia stężenia potasu w surowicy krwi. Z tego względu zaleca się kontrolę czynności nerek na początku leczenia, jak również zapewnienie odpowiedniego nawodnienia pacjenta. Również zaburzenia poziomu sodu, np. na skutek stosowania leków moczopędnych, nieprawidłowości w nawodnieniu organizmu, powinny być wyrównane przed wdrożeniem do terapii walsartanu, gdyż podanie go w stanie hiponatremii może wywołać objawowe niedociśnienie tętnicze. Nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji pomiędzy walsartanem a cymetydyną, warfaryną, furosemidem, digoksyną, atenololem, amlodypiną i glibenklamidem. Antagonistów receptora angiotensyny II nie powinno się podawać kobietom w ciąży. W drugim i trzecim trymestrze powoduje działanie fetotoksyczne, poprzez osłabienie funkcji nerek, małowodzie, opóźnienie kostnienia czaszki.
Podsumowanie
W metaanalizach walsartan wykazuje lepsze działanie obniżające ciśnienie krwi w porównaniu z losartanem przejawiające się niższymi wartościami ciśnienia zarówno w ciągu dnia, jak i w porze nocnej. Efekt działania jest również bardziej homogenny niż w przypadku losartanu (mniej skoków ciśnienia) oraz wyraźniej utrzymuje się 24 godzinne działanie walsartanu. Skuteczność leczenia jest widoczna po 2 tygodniach, a umacnia się i stabilizuje do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Dla pacjenta ważny może okazać się argument ekonomiczny, który będzie sprzyjać powodzeniu terapii. Preparaty walsartanu dostępne w formie powlekanych tabletek występują w różnych dawkach. Opakowania 28 tabl., jeżeli będą w cenie nie wyższej niż limit (dla dawki 160 mg – 39,58 zł, dla dawki 80 mg – 19,79 zł), będą miały odpłatność 50 proc.
Migrena - przyczyny, profilaktyka i leczenie
Jak poradzić sobie z łupieżem?