Stwierdzono, że migrena występuje zdecydowanie częściej u kobiet (12-14 proc. populacji) niż u mężczyzn (6-8 proc. populacji), jak sugerują badania opublikowane w czerwcu 2006 r. w „European Journal of Neurology”. Przewaga zachorowań u kobiet najwyraźniej zaznaczona jest w okresie dojrzewania i w wieku rozrodczym. Prawie 3-krotnie większa ilość przypadków migreny u młodych kobiet jest związana ze zmianami hormonalnymi (R.Lipton i A.Scher, 2002). Schorzenie dotyczy głównie ludzi młodych i najczęściej pierwsze ataki występują w wieku ok. 30 lat, a u 90 proc. pacjentów pierwszy napad pojawia się przed 40. rokiem życia.
Według klasyfikacji IHS, oprócz migren z aurą lub bez, wyróżnia się dodatkowo dziecięce zespoły okresowe, często poprzedzające migrenę, migrenę siatkówkową, migreny powikłane i migrenę prawdopodobną. Są również typy, które nie są ujęte powyższą klasyfikacją jak migrena menstruacyjna związana ze zmianami hormonalnymi u kobiet. Charakterystyczne jest jej pojawianie się na dzień lub dwa przed, bądź po miesiączce, bez aury i bez ataków w innym czasie. Charakterystyczną cechą dla wszystkich typów tej neurologicznej przypadłości jest okresowość i różna częstotliwość napadów – od pojedynczych w życiu (tzw. migrena sporadyczna) do dwóch w tygodniu (najczęściej 1-4 razy w miesiącu).
Leczenie migreny polega na doraźnym stosowaniu leków w przypadku ataku, podawaniu leków zapobiegawczych, a także profilaktyce poprzez zmianę stylu życia. Leczenie zapobiegawcze migreny zalecane jest u osób, które mają co najmniej trzy napady migreny w miesiącu albo ich liczba wzrasta lub też ataki są ciężkie i nie poddają się doraźnemu leczeniu. Lekarz decyduje o wyborze leków i zastosować może alkaloidy sporyszu, ß-adrenolityki, leki przeciwpadaczkowe, antagonistów kanału wapniowego albo leki selektywnie pobudzające receptor serotoninowy. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od propranololu. Jeżeli terapia jest nieskuteczna stosuje się kwas walproinowy, TLP, inne niż propranolol ß-adrenolityki, flunarizinę. Leczenie profilaktyczne można zakończyć wówczas, gdy bóle głowy ulegną redukcji i są dobrze kontrolowane, najlepiej po ok. 9 miesiącach.
Ciekawostką wymagającą potwierdzenia w badaniach klinicznych jest skuteczność zastrzyków z botoksu w zapobieganiu migrenom. Wyniki badań opublikowano m.in. w lutym 2010 r. na łamach „Archives of Dermatology”. Większość przypadków poddaje się leczeniu doraźnemu. W tym celu stosowane są w pierwszej kolejności nieswoiste leki przeciwbólowe, jak paracetamol, kw. acetylosalicylowy, naproksen, ibuprofen, diklofenak, metamizol sodowy. Ważne jest podanie leku najwcześniej jak to tylko możliwe, gdyż przy zaawansowanych objawach szanse na skuteczność maleją. Można je łączyć z lekami o działaniu przeciwwymiotnym np. metoklopramidem. W leczeniu migreny należy unikać stosowania narkotycznych leków przeciwbólowych. Jeżeli lek pierwszego wyboru zawodzi, podaje się swoisty lek przeciwmigrenowy. Należą do tej grupy alkaloidy sporyszu np. ergotamina, jednak po ich zastosowaniu mogą nasilić się nudności i wymioty, a liczba i uciążliwość działań niepożądanych sprawia, że obecnie stosowane są znacznie rzadziej.
***
Migreny 3-dniowe:
U pacjentów z atakami 3-dniowymi lekarze powinni stosować preskrypcję opakowań 6-tabletkowych. Zapewnia to ciągły dostęp do leku w trakcie ataku, bez konieczności kolejnej wizyty u lekarza po nową receptę ani w aptece w celu jej realizacji. Dla pacjentów z atakiem migreny umożliwienie odpoczynku, snu i relaksacji jest niezbędnym warunkiem do szybszego ustąpienia objawów, dlatego zadbanie o wystarczającą ilość leku jest niezmiernie ważne. Sześć tabletek pokrywa trzydniowe zapotrzebowanie pacjentów, u których mimo przerywania ataków dochodzi do ich wznowienia. Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny, bowiem cena 1 opakowania z 6 tabletkami jest niższa niż 3 pudełek po 2 tabletki.
Prawo strzeże jakości generyków
Nowy walsartan dostępny dla polskich pacjentów