Skrót informacji
Edukacja terapeutyczna stała się zatem niezbędnym elementem leczenia cukrzycy, uświadamiającym choremu zasady i cele postępowania zarówno farmakologicznego, jak i niefarmakologicznego. Edukacja stanowi bowiem podstawę wypracowania pożądanych zachowań pacjenta.
Do problemów w samokontroli glikemii często sygnalizowanych przez chorych oraz obserwowanych przez personel medyczny należą:
W tzw. pełnym profilu należy również uwzględnić pomiary glikemii w godzinach 24.00 i 2.00-4.00. Dodatkowe oznaczenia stężenia glukozy należy prowadzić przed intensywnym wysiłkiem i po wysiłku. „Wartością dodaną” wynikającą z wiedzy o aktualnych poziomach glikemii jest uświadomienie choremu wpływu spożywanego posiłku i aktywności fizycznej na te poziomy. Obserwacja ta może silnie motywować pacjenta do przestrzegania odpowiedniej diety i trybu życia. W każdej sytuacji klinicznej pacjent powinien być poinformowany o docelowych pożądanych wartościach stężenia glukozy we krwi.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) 2010 i 2011 docelowe wartości glikemii w ciągu doby wynoszą (kryterium ogólne):
Dążąc do zalecanych wartości RR, nie należy jednak przekraczać granicy dobrej jego tolerancji. Ma to zwłaszcza znaczenie u osób starszych, u których generalnie zasady postępowania terapeutycznego są liberalizowane, a jakość życia ma podstawowe znaczenie. Ciśnienie tętnicze należy kontrolować podczas każdej wizyty lekarskiej. Warto również porównywać wskazania pomiarów RR na aparatach – odpowiednio – lekarza w gabinecie i własnym pacjenta – samodzielnie dokonanym przez niego. Przy okazji można wychwycić i skorygować ewentualne błędy techniczne w samokontroli w tym zakresie.
Problemem wielu chorych na cukrzycę, podobnie jak ogółu społeczeństwa, jest nadwaga lub otyłość. Chorzy powinni mieć świadomość, że nieprawidłowa masa ciała zdecydowanie negatywnie wpływa na kontrolę gospodarki węglowodanowej (podobnie jak i gospodarki lipidowej oraz kontroli RR), potęgując ryzyko powikłań cukrzycy, a także względne ryzyko śmiertelności. Jednocześnie pacjentów należy informować o potwierdzonych w aktualnych badaniach naukowych korzyściach wynikających z redukcji masy ciała.
Stwierdzono, że utrata 10% masy ciała wpływa na zmniejszenie śmiertelności całkowitej o ponad 20% i zmniejszenie liczby zgonów związanych z cukrzycą o ponad 30%. Jednocześnie u chorych na cukrzycę zmniejsza aż o 50% glikemię na czczo. Ma także bardzo korzystny wpływ na wartości RR – zmniejszając o 20 mmHg wartości ciśnienia skurczowego i o 10 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Utrata 10% masy ciała powoduje również pożądane zmiany profilu lipidowego: zmniejszenie o 10% stężenia cholesterolu całkowitego, o 15% stężenia LDL, o 30% stężenia trójglicerydów oraz zwiększenie o 8% stężenia HDL. Dane te mogą stanowić istotny argument w rozmowie z chorymi na temat celów terapii i samokontroli. Osoby otyłe należy poinformować o niefarmakologicznych (wysiłek fizyczny i dieta) i farmakologicznych metodach odchudzania oraz ustalić indywidualne cele.
Kardioseksuologia – cz. 1
Bilans dietetyczny