Nauka

21.08.2014

2 minuty

Cała prawda o biotynie

opracowała: lek. med. Magdalena Olechowska

Biotyna (witamina H, witamina B7)
Znajduje się w bardzo wielu produktach, jednak w przypadku większości z nich, są to ilości niewielkie. Jej źródłem są m.in.: mleko, wątróbka, żółtka jaj, ser, otręby, ryby, drożdże, mięso cielęce, mięso drobiowe, arbuzy, banany, melony, brzoskwinie. Podobnie jak w przypadku innych witamin, procesy przetwarzania i utrwalania żywności powodują obniżenie zawartości biotyny w gotowych wyrobach. Substancja ta jest ponadto syntetyzowana przez bakterie w jelicie grubym człowieka, jednak jej wchłanianie na tym odcinku przewodu pokarmowego jest niewielkie.


  • Jest składową swoistych enzymów, złożonych z wielu podjednostek katalizujących reakcje karboksylacji. Uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych.

  • Wspomaga funkcję tarczycy.

  • Uczestniczy z witaminą K w syntezie protrombiny (białko odpowiedzialne za krzepnięcie).

  • W swojej budowie zawiera cząsteczki siarki potrzebnej do budowy keratyny, która jest głównym składnikiem macierzy włosów zawierającym cysteinę (aminokwas bogaty w siarkę). Wpływa więc na właściwy stan skóry, paznokci i włosów (zapobiega też ich siwieniu oraz nadmiernemu wypadaniu).

  • Jej optymalizacja we krwi normalizuje tłuszczową przemianę materii, a to zapobiega łojotokowi oraz wzmożonej aktywności gruczołów łojowych.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Depresja u dzieci

Następny artykuł

E-dodatki do żywności

Polecane dla Ciebie

Szkolenia