Opieka farmaceutyczna

29.12.2016

4 minuty

Naturalnie długie rzęsy

lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Od kilku lat na rynku farmaceutycznym jest dostępny produkt, który zapoczątkował rewolucję w pielęgnacji rzęs. Bimatoprost jest syntetycznym prostamidem, pochodną prostaglandyny F2alfa. Został wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2001 r. i ma zastosowanie w obniżaniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania.

Bimatoprost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. W trakcie terapii pacjentów z jaskrą zaobserwowano wzmożony porost rzęs jako objaw uboczny. Okazało się, że powodują go wszystkie prostaglandyny stosowane miejscowo w okulistyce, jak bimatoprost, latanoprost czy travoprost. Co więcej, w porównaniu do pozostałych preparatów stosowanie 0,03% roztworu bimatoprostu częściej skutkowało nadmiernym wzrostem rzęs. Choć mechanizm, w jakim dochodzi do wspomnianego efektu ubocznego, nie jest znany, możliwe że bimatoprost:


  • stymuluje i wydłuża fazę wzrostową rzęs poprzez wpływ na receptory wrażliwe na prostamid, co prowadzi do zwiększenia ich długości,

  • działa na rzęsy znajdujące się w fazie spoczynkowej,

  • nasila melanogenezę, skutkując ciemniejszą pigmentacją włosów.


Pod wpływem bimatoprostu dochodzi do poprawy kondycji rzęs jak i brwi. W krótkim czasie stają się one pogrubione, wydłużone i gęstsze. Stosowanie odżywek zawierających 0,03% bimatoprostu prowadzi ponadto do zahamowania ich wypadania. Obserwuje się, że na górnej powiece rośnie przeciętnie około 150-200 rzęs, zaś na dolnej między 50 a 150, które to są krótsze o kilka milimetrów. Są delikatne, a nadmierne ich pociąganie czy nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do ich przerzedzenia. Rzęsy, podobnie do włosów na głowie, przechodzą przez trzy fazy cyklu życia włosa. W przeciwieństwie do włosów na głowie fazy te różnią się długością ich trwania. Faza intensywnego wzrostu (anagen) trwa zaledwie między 2 a 3 tygodnie, zaś faza przejściowa (katagen) i spoczynkowa (telogen) kolejne 2-3 miesiące. Wydłużenie fazy wzrostu jest zatem kluczowe dla uzyskania długofalowego efektu pięknych rzęs. Stąd stosowanie 0,03% bimatoprostu, który właśnie działa na rzęsy w fazie wzrostu oraz hamuje ich wypadanie, prowadzi do ich zagęszczenia i wydłużenia. Produkty zawierające roztwór bimatoprostu do stosowania miejscowego nanosi się w niewielkiej ilości na skórę tuż u nasady rzęs. Czas aplikacji wynosi od 3 do 8 tygodni w ciągłej terapii (1 raz dziennie), a następnie kilka razy w tygodniu w celu podtrzymania efektu przez kolejne 4 tygodnie.

Dawka bimatoprostu 0,03% nanoszonego u nasady rzęs jest około pięciokrotnie mniejsza niż dawka stosowana w okulistyce. W związku z tym dotychczas przyjmuje się, że aplikowanie bimatoprostu w celu poprawy wyglądu rzęs jest bezpieczne. Bimatoprost stosowany miejscowo jest dobrze tolerowany. Nie obserwuje się istotnych niepożądanych objawów ubocznych ze strony skóry w miejscu stosowania. Nieliczne działania uboczne, jakie obserwowano u pacjentów po chemioterapii leczonych 0,03% bimatoprostem w celu przyspieszenia odrostu rzęs, dotyczą przekrwienia spojówek, rumienia w obrębie powiek, świądu czy suchości oczu, choć nie można wykluczyć, że objawy te są związane z leczeniem cytostatycznym. Z drugiej strony zdrowi pacjenci testujący preparaty z 0,03% bimatoprostem zgłaszali znikome działania uboczne. Warto zaznaczyć, że przeciwwskazaniem do jego stosowania są ostre stany zapalne skóry w miejscu aplikacji lub stwierdzona nadwrażliwość na składniki zawarte w preparacie z 0,03% bimatoprostem.

Roztwór 0,03% bimatoprostu jest rewolucyjnym rozwiązaniem w pielęgnacji rzęs i brwi. Polecany zwłaszcza pacjentom po chemioterapii w celu przyspieszenia odrostu rzęs, znalazł szersze zastosowanie i może być bezpiecznie aplikowany w celu poprawy kondycji rzęs i brwi. Hipotrychoza w obrębie rzęs oznacza ubytek rzęs i może do niej dochodzić w wyniku efektu ubocznego chemioterapii. Po zakończonym leczeniu dochodzi wprawdzie do odrostu włosów i rzęs, lecz są one przez jakiś czas cieńsze i rzadsze niż przed włączeniem leków. Zastosowanie tuszów do rzęs, które mają za zadanie nadać gęstości, może nie być wystarczające z uwagi na ubytki rzęs.

Obecnie 0,03% bimatoprost jest dostępny w wielu krajach, w tym i w Polsce. Ponad ośmioletnie doświadczenie w stosowaniu odżywek zawierających 0,03% bimatoprost wskazuje na pozytywny odbiór przez pacjentów. Nie ma obecnie na rynku produktu, który równie skutecznie wpływałby na poprawę wyglądu rzęs i powodowałby intensywny ich przyrost.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Jak okiełznać nadmierny apetyt w okresie jesienno-zimowym?

Następny artykuł

Stan przedcukrzycowy – niedoceniany problem

Polecane dla Ciebie

Szkolenia