Skrót informacji
Łupież jest jednym z najczęstszych problemów skórnych na całym świecie, bo dotyka aż do 50% populacji[1]. Mimo że jego występowanie jest powszechne, dla wielu zmagających się z nim osób nadal stanowi intymny temat, nierzadko powodujący obniżenie jakości życia, niską samoocenę i spadek jakości relacji międzyludzkich.
Łupież najczęściej kojarzy nam się ze złuszczającymi się, drobnymi, białymi płatkami. Jednak może on manifestować się również przez złuszczanie się tłustych, dużych, żółtych łusek, ponieważ problemowi łupieżu może towarzyszyć łojotok o różnym stopniu nasilenia[2]. Ten problem skóry głowy może objąć całą linię włosów, jak i okolice skóry za uszami, a także brwi. Zmagające się z nim osoby mogą czuć łagodny świąd, choć jest to rzadki objaw[3].
Istnieją dwie postaci łupieżu: tzw. zwykła i tłusta. W wypadku łupieżu zwykłego (potocznie nazywanym łupieżem suchym) obserwuje się drobnopłatkowe złuszczanie na skórze głowy. Łuski są drobne i białe, w dosyć łatwy sposób odchodzą od skóry głowy, np. podczas czesania. Szczyt głowy, okolica ciemieniowa i skronie to najczęstsze miejsca występowania tej formy łupieżu. Przy tym problemie raczej nie odnotowuje się wypadania włosów[4].
Zmagając się z łupieżem tłustym, można zaobserwować łuski o żółtym odcieniu, które są tłuste, ale też mocno przytwierdzone do skóry głowy. Mogą się tworzyć strupy, nierzadko pojawiają się stan zapalny i swędzenie. Przy przewlekłym stanie może dojść do problemu wypadania włosów[5]. Ta forma może być następstwem wcześniej występującego łupieżu zwykłego.
Łupież może wystąpić niemal u każdego, ale pewne czynniki zwiększają podatność na tę dolegliwość. Częstość występowania łupieżu może zależeć od płci – stwierdzono, że populacja męska jest bardziej podatna na tę przypadłość skórną niż populacja żeńska[6]. Najwyższy poziom nasilenia przypada na okres około 20. roku życia u mężczyzn, rzadziej u kobiet[7].
Wzmożona aktywność gruczołów łojowych pojawia się najczęściej właśnie wśród mężczyzn pomiędzy 18. a 40. rokiem życia. Okres dojrzewania oraz wiek średni charakteryzują się mniejszym nasileniem nadaktywności gruczołów łojowych, która ustępuje na starość, co przekłada się na obserwację, że problem rzadko występuję u osób powyżej 75. roku życia[8].
Do wystąpienia łupieżu mogą również predysponować pewne schorzenia, wśród nich są choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona oraz zaburzenia psychiczne, np. depresja[9]. Sprzyjające warunki do wystąpienia łupieżu powstają także podczas osłabienia organizmu[10].
Wrażliwa skóra głowy stanowi kolejny możliwy czynnik predysponujący do łupieżu. Podatność ta może wzrosnąć, szczególnie kiedy skóra w takim stanie jest narażona na działanie wielu produktów kosmetycznych[11]. Jedno z badań przeprowadzonych w USA i Chinach wskazało zaś, że częstotliwość występowania opisywanego problemu skórnego różni się w zależności od grupy etnicznej – wśród przedstawicieli rasy białej wynosi 66-82%[12].
Uważa się, że łupież i łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to spektrum tych samych problemów skórnych dotykających łojotokowych obszarów ciała. Różnica polega na tym, iż łupież dotyczy skóry głowy, z kolei ŁZS może obejmować również inne obszary łojotokowe[13].
W wypadku tego problemu skórnego nie można mówić o jednej przyczynie wywołującej i determinującej jego występowanie. Zarówno czynniki wewnętrzne, jak i środowiskowe mogą predysponować osobę do pojawienia się łupieżu.
Co zatem jest najczęstszą przyczyną? Stan naskórka, aktywność gruczołów łojowych, a może niewłaściwa pielęgnacja? Przyjrzyjmy się temu bliżej, ponieważ niektóre czynniki mogą się ze sobą łączyć i prowadzić do wystąpienia łupieżu.
CZYNNIKI ENDOGENNE – wewnętrzne:
CZYNNIKI EGZOGENNE – zewnętrzne:
Żywienie kobiet po menopauzie
Owsiki – jak radzić sobie z problemem?