Opieka farmaceutyczna

08.08.2017

3 minuty

Letnie problemy z włosami – nasilone wypadanie

autorka: dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Przyczyny łysienia są przeróżne. Za najczęstszy powód uznaje się łysienie androgenowe związane z działaniem aktywnej formy testosteronu, dihydrotestosteronem (DHT). Nadmierne wypadanie włosów może towarzyszyć stanom zapalnym skóry głowy, wynikać ze złej pielęgnacji włosów, stresu, czy wiązać się z nieodpowiednią dietą ubogą w mikro- i makroelementy oraz witaminy. Codziennie człowiek traci w przybliżeniu 50 do 100 włosów, co jest wynikiem naturalnego cyklu życiowego włosa. Cykl życiowy włosów trwa przeciętnie od 2 do 6 lat i składają się na niego 3 fazy: anagen, katagen i telogen. Część włosów, a dokładniej ok. 10%, znajduje się w ostatniej fazie cyklu, tj. w fazie telogenu. To oznacza, że po 3 miesiącach telogenu włos wypadnie. Zatem bodziec, który wprowadzi włos w fazę telogenu, da widoczny efekt w postaci nasilonego wypadania włosów właśnie po owych 3 miesiącach. Przyczyny łysienia telogenowego są rozliczne. Zauważono, że nadmierne wypadanie włosów może mieć przebieg sezonowy. Wyjazdy, zmiana sposobu żywienia, wprowadzanie restrykcyjnych diet, by zrzucić kilka kilogramów wagi. Włosy stają się przesuszone, tracą blask, są osłabione, a w efekcie dochodzi do ich wypadania. Stąd pacjenci często poszukują porad farmaceutów lub zgłaszają się do specjalistów dermatologów zaniepokojeni nadmierną utratą włosów. Wspomniane czynniki mają charakter przejściowy. Zastosowanie kosmetyków do włosów mających wzmocnić łodygę włosa czy suplementacja mikro- i makroelementów oraz witamin od wewnątrz mogą przyspieszyć proces regeneracji i odbudowy a także uspokoić pacjenta.

Zmatowienie i łamliwość włosów mogą być spowodowane niedoborami biotyny. Biotyna należy do witamin z grupy B. Nazywana jest również witaminą H (z języka niemieckiego: H jak Haut, czyli skóra) i witaminą piękna. Biotyna jest odpowiedzialna za syntezę kwasów tłuszczowych, przemianę dwutlenku węgla i aminokwasów, wpływa pozytywnie na wzmożoną czynność gruczołów łojowych, a także prawidłowe funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci.

Ta witamina B z uwagi na korzystny wpływ na stan korzeni włosa i tempo wzrostu łodygi włosa okazała się skutecznym środkiem stymulującym przyrost włosów. Przenikając do macierzy włosa wpływa na jego keratynizację. Dlatego tak często jest wykorzystywana w profilaktyce wypadania włosów i poprawy jakości włosów. Nawet dawki rzędu 2,5 mg i 5 mg na dzień są bezpieczne. Biotyna jako produkt leczniczy jest dostępna bez recepty. Kurację należy prowadzić przez minimum 3 miesiące.

Naukowcy nie są zgodni, co do tego, dlaczego niektóre osoby obserwują u siebie przejściowe (sezonowe) wypadanie włosów. Wówczas warto sięgnąć po preparaty z biotyną, by zawczasu wspomóc cykl życiowy włosów.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Miejsce molekuły metronidazolu w eradykacji Helicobacter pylori

Następny artykuł

Kazeina, laktoza i gluten – fakty i mity

Polecane dla Ciebie

Szkolenia