Skrót informacji
Grzybice, zwane również mikozami, są grupą chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze. Dotyczą różnych narządów i tkanek, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na stopy i paznokcie. Odmianą grzybów, które najczęściej atakują skórę i paznokcie u ludzi, są dermatofity. Dzieli się je na antropofilne, zoofilne i geofilne, do których należą: Trichophyton, Microsporum oraz Epidermophyton.
W zależności od miejsca, w którym rozpoczął się proces chorobowy, wyróżniamy różne postacie grzybic spowodowanych dermatofitami, m.in. dystalną i boczną paznokciową onychomikozę, do której dochodzi najczęściej. Obraz kliniczny jest zróżnicowany, lecz zwykle obserwuje się nierównomierne zajęcie poszczególnych płytek paznokciowych. Paznokieć staje się matowy, przyjmuje białawo-żółtawe zabarwienie, łatwo się kruszy, brzeg może być postrzępiony. Paznokcie oprócz dermatofitów mogą być zainfekowane przez pleśnie (Scopulariopsis brevicauris) czy drożdżaki, co jest jednak zjawiskiem rzadkim. Aby wykluczyć inne choroby paznokci, które mogą przypominać grzybicę należy wykonać badanie mykologiczne, którego wynik potwierdzi lub wykluczy infekcję oraz pozwoli dobrać odpowiednie leczenie.
Czynniki predysponujące do rozwoju zakażeń grzybiczych stóp są de facto te same, co w przypadku grzybic paznokci. Zakażeniu grzybiczemu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby. W przypadku podejrzenia grzybicy stóp czy grzybicy paznokci należy zasięgnąć porady u dermatologa. Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
W leczeniu miejscowych powierzchownych infekcji grzybiczych stosuje się amorolfinę, bifonazol, cyklopiroks/cyklopiroksolaminę, ekonazol, izokonazol, ketokonazol, klotrimazol, mikonazol, naftyfinę, terbinafinę. Ciekawą opcją terapeutyczną z tych preparatów jest cyklopiroksolamina, która oprócz właściwości przeciwgrzybiczych wykazuje także działanie przeciwzapalne (hamuje kaskadę kwasu arachidonowego). Jest łatwo dostępna i może być polecana przez farmaceutów. Występuje m.in. w formie żelu, zawiesiny, płynu na skórę i szamponu leczniczego. Cyklopiroks i amorolfina są dostępne bez recepty w postaci lakieru do paznokci. Znajdują zastosowanie w terapii miejscowej grzybicy paznokci, gdy infekcja dotyczy nie więcej niż trzech paznokci i nie przekracza połowy powierzchni płytki paznokcia.
Mimo prawidłowego leczenia, zakażenie grzybicze nawraca u wielu pacjentów. Najczęściej z powodu przeoczenia innych ważnych aspektów terapii. Sama aplikacja leków jest niewystarczająca. Należy pamiętać, że konieczna jest wymiana obuwia, które było używane podczas trwania infekcji. Dopuszczalna jest dezynfekcja butów w roztworze chinoksyzolu lub formaliny, choć ta ostatnia wykazuje nierzadko działanie alergizujące. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, które należy wyprać w minimum 60 stopniach Celsjusza.
Alergiczny nieżyt nosa – jak postępować w przypadku wystąpienia objawów?
Najsilniej alergizujące pokarmy i ich zamienniki