Nowość!
Skrót informacji
Maści zaliczamy do półstałych postaci leków, w ich skład wchodzi jedna lub kilka substancji leczniczych równomiernie rozproszonych w jednolitym podłożu. Należą one do jednych z częściej wykonywanych rodzajów leków w recepturze, chętnie przepisywanych zwłaszcza przez dermatologów.
Recepta:
Rp.
Vit E liq. 5,0
Mentholi 0,3
3% sol. Acidi borici 10,0
Lekobaza ad 100,0
M.f.ung.
D.s. 2 x dziennie
***
W zależności od charakteru podłoża rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje maści:
Inny podział maści dotyczy sposobu połączenia substancji aktywnych z bazą (podłożem):
Na przestrzeni lat zmienił się sposób wykonywania maści. Obecnie rzadziej wykonuje się je klasycznie, jedynie z pomocą samego moździerza i pistla, a częściej z wykorzystaniem miksera recepturowego. Jednakże nawet używając tej drugiej metody, należy pamiętać o mikronizowaniu substancji krystalicznych czy gruboziarnistych przed umieszczeniem ich w podłożu, więc moździerz będzie nadal potrzebny.
***
Działanie maści:
Regenerujące (witamina E), chłodzące, przeciwświądowe (mentol), antyseptyczne (kwas borny), nawilżające, natłuszczające (lekobaza).
Zastosowanie maści:
Suche, swędzące zmiany skórne w przebiegu chorób skóry o różnej etiologii.
Kontrola stężeń:
Mentol – stężenie w omawianym leku – 0,3%
Stężenia podane w FP XI: 0,3% na błony śluzowe, do 10% w przypadku stosowania leku na skórę.
Kwas borny – stężenie w leku – 0,3%
Stężenie podane w FP XI: dla roztworów i maści 1-3%
Wniosek: Stężenia substancji użytych w leku mieszczą się w normach farmakopealnych
Wykaz składników niezbędnych do wykonania leku:
Ilość witaminy E konieczną do wykonania leku podano w gramach, dlatego wyliczenie pozostałych ilości substancji, a zwłaszcza podłoża, nie stanowiło większego problemu. Szczególną uwagę należy natomiast zwrócić na wycenę omawianego leku. Witamina E produkowana jest w objętości 10 ml, natomiast w przepisach recepturowych najczęściej (chociaż nie zawsze!) podawana jest w jednostkach masy tak jak w omawianym przypadku.
W tym momencie przydatna staje się informacja o gęstości.
0,93 g – 1 ml
5 g – X
X = 5,376 ≈ 5,4 ml
Do wykonania powyższej recepty zużyto 5,4 ml płynnej witaminy E, a więc należy wycenić 0,54 opakowania tejże witaminy.
Sposób wykonania:
Odważamy mentol na papierku pergaminowym, roztwór kwasu bornego w zlewce, a lekobazę bezpośrednio do pojemnika. Mentol mikronizujemy w moździerzu, następnie mieszamy z lekobazą za pomocą miksera recepturowego na średnim poziomie obrotów przez ok. 2 minuty. Ilość mentolu jest niewielka, a ciepło wytworzone przez obroty miksera powinno ułatwić rozpuszczenie mentolu w składnikach podłoża. Następnie dodajemy roztwór kwasu bornego w dwóch porcjach i również mieszamy za pomocą miksera recepturowego, przy nieco większych obrotach. Na końcu odważamy witaminę E płynną bezpośrednio do pojemnika i mieszamy w mikserze na najniższym poziomie obrotów przez ok. pół minuty. Gotową maść zakręcamy, dodajemy końcówkę dozującą z szerszym otworem i oznaczamy na pomarańczowej sygnaturze.
Trwałość leku:
Maści są postacią leku o średniej trwałości, maksymalnie do 30 dni. Przechowujemy je w lodówce, co opóźni ewentualny proces rozwarstwienia się produktu oraz zmianę konsystencji. Lekobaza jest podłożem zawierającym duże ilości wody, która ma wpływ na obniżenie trwałości leku. Z kolei pozytywny wpływ na trwałość mają odkażające właściwości kwasu bornego oraz przeciwutleniające właściwości witaminy E. Całościowo można więc określić trwałość leku na 30 dni, przy przechowywaniu w lodówce.
Dieta dla osób biorących leki przeciwzakrzepowe
Dbajmy o stawy