Opieka farmaceutyczna

14.08.2014

2 minuty

Alergik w wielkim mieście – co i jak jeść?

autorka: Zuzanna Antecka
psycholog, dietetyk, ekspert projektu „Restauracja przyjazna alergikom”

Osoby z alergią pokarmową w każdym z takich miejsc narażone są na pojawienie się groźnych dla życia i zdrowia reakcji alergicznych (również wstrząsu anafilaktycznego). Alergie pokarmowe sprawiają, że życie jest trochę bardziej skomplikowane, jednak nie powinny powodować, że każdy posiłek poza domem napawa lękiem. Jak pogodzić pragnienie jedzenia w restauracji z ryzykiem, które się z tym wiąże?

O czym powinni pamiętać alergicy planujący wizytę w restauracji?

Pacjentom cierpiącym na alergie pokarmowe warto uzmysłowić, by stosowali się do poniższych zasad:


  • Należy dobrze zastanowić się nad wyborem restauracji i omijać te najbardziej ryzykowne (m.in. bary szybkiej obsługi, restauracje etniczne, bufety, cukiernie).

  • Bezpieczniejszym momentem na zjedzenie posiłku są godziny, w których ruch nie jest mocno natężony.

  • Po pojawieniu się w restauracji należy poinformować obsługę o alergii oraz powiedzieć, z czym to się wiąże. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się

  • w karteczkę opisującą, jakich alergenów musimy unikać oraz gdzie mogą się one znajdować.

  • Podczas wyboru dania warto kierować się zasadą: im prościej, tym lepiej i unikać skomplikowanych dań, zawierających wiele przypraw, sosów czy marynat.


Co może zrobić restauracja?

Pomimo starań alergika ogromna część jego bezpieczeństwa leży w rękach restauracji. Jeżeli kelnerzy i kucharze nie wiedzą, w jaki sposób przygotować danie wolne od alergenów, łatwo o pomyłkę i groźne jej konsekwencje. W wielu krajach rozwija się pomysł tworzenia restauracji przygotowanych na przyjęcie alergików. Również w Polsce rusza właśnie projekt „Restauracja przyjazna alergikom”, w ramach którego pracownicy restauracji uczestniczą w szkoleniu, dowiadują się, jak poważnym zagrożeniem jest alergia pokarmowa oraz poznają zasady przygotowywania posiłków dla osób uczulonych na różne składniki pożywienia. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo jedzenia posiłków na mieście.

Korzystanie z restauracji oznaczonych specjalnym logo oraz zastosowanie się do tych zasad może pomóc alergikom korzystać z ogromnej przyjemności jedzenia w restauracji. Alergik jednak zawsze powinien być przygotowany na pojawienie się u niego gwałtownej reakcji alergicznej i nosić przy sobie dawkę leku (adrenaliny), która może uratować mu życie.


Autor: „Łukasz Kuźmiński”
redaktor naczelny „Farmacji Praktycznej”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Nowy szef na pokładzie

Następny artykuł

Co nas gryzie letnią porą?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia