Obniżenie nastroju – znaczenie diety

 7 minut

shutterstock_160203056a

Naukowcy łączą także spadek zawartości witaminy D w organizmie (spowodowany ograniczeniem nasłonecznienia w okresie jesienno-zimowym) z nasileniem objawów SAD, zwłaszcza u osób starszych.

Za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego odpowiadają także witaminy z grupy B. Witaminy te łagodzą napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na nastrój. Znajdziemy je w przetworach zbożowych, mlecznych, jajkach i zielonych warzywach. Do innych niezbędnych składników diety warunkujących prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego należy magnez. Znajdziemy go w kakao, nasionach słonecznika, orzechach, pełnoziarnistych przetworach zbożowych.

Wyniki badań dowodzą, że osoby rzadko spożywające ryby i owoce morza częściej zapadają na depresję[3]. Obserwacje te potwierdzają wyniki badań wskazujące na osłabienie objawów depresji dzięki włączeniu do diety kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA: kwas alfa-linolenowy, EPA: kwas eikozapentoinowy i DHA: dokozaheksaenowy)[4]. Mechanizm działania przeciwdepresyjnego kwasów tłuszczowych omega-3 nie do końca jest wyjaśniony. Jednak przypuszcza się, że odpowiednie spożycie tych kwasów hamuje wytwarzanie mediatorów stanu zapalnego w organizmie. Kwasy tłuszczowe omega 3 wykazują także działanie neuroprotekcyjne. Chociaż aktualnie brak jest konkretnych zaleceń żywieniowych odnośnie wielkości spożycia kwasów tłuszczowych omega 3 w terapii zaburzeń nastroju, to zgodnie z ogólnymi rekomendacjami ryby morskie powinny gościć na naszym stole co najmniej trzy razy w tygodniu, natomiast do sałatek powinniśmy dodawać olej lniany lub oliwę z oliwek.

Należy jednak zauważyć, że nawet długofalowe stosowanie zaleceń dietetycznych uwzględniających wszystkie ,,poprawiające nastrój” produkty spożywcze, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli w naszym codziennym rozkładzie dnia nie uwzględnimy spacerów, joggingu lub innej formy aktywności fizycznej – oczywiście na świeżym powietrzu.

Strony: 1 2 3