Naturalnie długie rzęsy

 5 minut

lek. Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog

Od kilku lat na rynku farmaceutycznym jest dostępny produkt, który zapoczątkował rewolucję w pielęgnacji rzęs. Bimatoprost jest syntetycznym prostamidem, pochodną prostaglandyny F2alfa. Został wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2001 r. i ma zastosowanie w obniżaniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania.

Bimatoprost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z oka. W trakcie terapii pacjentów z jaskrą zaobserwowano wzmożony porost rzęs jako objaw uboczny. Okazało się, że powodują go wszystkie prostaglandyny stosowane miejscowo w okulistyce, jak bimatoprost, latanoprost czy travoprost. Co więcej, w porównaniu do pozostałych preparatów stosowanie 0,03% roztworu bimatoprostu częściej skutkowało nadmiernym wzrostem rzęs. Choć mechanizm, w jakim dochodzi do wspomnianego efektu ubocznego, nie jest znany, możliwe że bimatoprost:

  • stymuluje i wydłuża fazę wzrostową rzęs poprzez wpływ na receptory wrażliwe na prostamid, co prowadzi do zwiększenia ich długości,
  • działa na rzęsy znajdujące się w fazie spoczynkowej,
  • nasila melanogenezę, skutkując ciemniejszą pigmentacją włosów.

Pod wpływem bimatoprostu dochodzi do poprawy kondycji rzęs jak i brwi. W krótkim czasie stają się one pogrubione, wydłużone i gęstsze. Stosowanie odżywek zawierających 0,03% bimatoprostu prowadzi ponadto do zahamowania ich wypadania. Obserwuje się, że na górnej powiece rośnie przeciętnie około 150-200 rzęs, zaś na dolnej między 50 a 150, które to są krótsze o kilka milimetrów. Są delikatne, a nadmierne ich pociąganie czy nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do ich przerzedzenia. Rzęsy, podobnie do włosów na głowie, przechodzą przez trzy fazy cyklu życia włosa. W przeciwieństwie do włosów na głowie fazy te różnią się długością ich trwania. Faza intensywnego wzrostu (anagen) trwa zaledwie między 2 a 3 tygodnie, zaś faza przejściowa (katagen) i spoczynkowa (telogen) kolejne 2-3 miesiące. Wydłużenie fazy wzrostu jest zatem kluczowe dla uzyskania długofalowego efektu pięknych rzęs. Stąd stosowanie 0,03% bimatoprostu, który właśnie działa na rzęsy w fazie wzrostu oraz hamuje ich wypadanie, prowadzi do ich zagęszczenia i wydłużenia. Produkty zawierające roztwór bimatoprostu do stosowania miejscowego nanosi się w niewielkiej ilości na skórę tuż u nasady rzęs. Czas aplikacji wynosi od 3 do 8 tygodni w ciągłej terapii (1 raz dziennie), a następnie kilka razy w tygodniu w celu podtrzymania efektu przez kolejne 4 tygodnie.

Strony: 1 2