MZ zapowiada powrót ustawy o jakości

 3 minuty

sor

Odrzucona ostatnio przez parlament ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wróci do Sejmu w maju br. jako projekt poselski. Będą w niej istotne zmiany – zapowiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Ustawa wróci do Sejmu jako projekt poselski

„To jest temat, którego nie mogę odpuścić, bo jest zbyt ważny dla pacjentów w Polsce” – oświadczył Adam Niedzielski podczas panelu poświęconego opiece zdrowotnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Minister Zdrowia potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że ustawa o jakości powróci do Sejmu. Nie będzie jednak projektem rządowym, a poselskim. Taki scenariusz był spodziewany już kilka dni temu, gdy minister oficjalnie ogłosił, że ustawa o jakości wróci. Nowością są decyzje w sprawie zmian, jakie zostaną dokonane w projekcie względem uchwalonej w marcu ustawy.

„Chcemy wykonać pewien gest wyciągnięcia ręki czy gałązki oliwnej w kierunku najważniejszych uwag zgłoszonych w trakcie dyskusji nad ustawą” – powiedział Adam Niedzielski. „Była pewnego rodzaju dyskusja dotycząca centrum akredytacji, czyli Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) i tutaj zdecydowaliśmy, że w ramach poprawek będziemy chcieli jednak oddzielić funkcję instytucji akredytującej od płatnika. Ustawa nie będzie zawierała przepisów znoszących CMJ, będzie dawała podstawy właśnie do wskazywania instytucji, która tę rolę będzie wykonywała” – dodał.

Co ze zgłaszaniem działań niepożądanych?

Z projektu ma też zniknąć budząca największe spory ze środowiskiem lekarskim kwestia zgłaszania zdarzeń niepożądanych. „Cała dyskusja wokół ustawy pokazuje bardzo wyraźnie, że nie jesteśmy jeszcze gotowi do decydowania o kształcie klauzuli no-fault, ona budziła najwięcej kontrowersji i myślę, że oddzielimy tę kwestię od ustawy i poddamy ją dalszej dyskusji, do której oczywiście zapraszam wszystkie środowiska. W tej chwili ustawa o jakości skupi się przede wszystkim na tym, żeby mieć podstawy prawne do płacenia za jakość, do jej mierzenia, do tego, żeby NFZ z tego rozliczał” – stwierdził.

źródło: Medexpress.pl