Koniec odwróconego łańcucha dystrybucji?

 5 minut

Zapytamy dlaczego sprzedaż z apteki produktów leczniczych do hurtowni lub innych podmiotów była i  jest nielegalna? Odpowiedz jest prosta! Art. 87 ustawy Prawo farmaceutyczne, w ust. 2 informuje iż „Apteki ogólnodostępne przeznaczone są do: 1. zaopatrywania ludności w produkty lecznicze[…]”. Nie ma więc tutaj mowy o zaopatrywaniu hurtowni farmaceutycznych, które to zgodnie z art. 78 tej samej ustawy zobowiązane są do zakupu produktów leczniczych wyłącznie do przedsiębiorcy zajmującego się wytwarzaniem lub prowadzącego obrót hurtowy. Takie zapisy w prawie jednoznacznie definiują, iż apteka może sprzedawać tylko odbiorcy indywidualnemu, z pewnymi wyjątkami, a hurtownia może kupować tylko od producenta, a nie apteki, punktu aptecznego czy innej placówki zajmującej się obrotem detalicznym produktów leczniczych.

Wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne cofnęły wiele zezwoleń (do dnia dzisiejszego około 95) na prowadzenie apteki za ten nielegalny proceder nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy to tłumaczyli się bardzo lapidarnie, iż nie ma przepisów zakazujących działań, o które są oskarżeni. Wiele postępowań administracyjnych prowadzonych przez WIF oraz postępowań prokuratorskich jest nadal w toku.

Dlatego też 8 lutego 2015 r. wszedł w życie przepis jednoznacznie informujący, iż za działania o charakterze łańcucha odwróconego wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Kolejnym krokiem na drodze do walki z pseudobiznesem zajmującym się obrotem hurtowym produktami leczniczymi jest procedowana w sejmowej Komisji Zdrowia, przy aktywnym udziale Ministerstwa Zdrowia, duża nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona radykalnie ograniczyć eksport równoległy produktów leczniczych wskazanych na tzw. czarnych listach leków, których brak na polskim rynku niesie zagrożenie zdrowia lub życia naszych pacjentów.

Strony: 1 2