Kamica nerkowa – wskazówki dla farmaceuty

 7 minut

W przypadku obecności wodonercza może okazać się konieczna pilna hospitalizacja lub doraźna interwencja urologa. Wodonercze u kobiet w ciąży może nie wymagać interwencji i nie zawsze oznacza obecność kamicy moczowodowej. W przypadku bezobjawowego charakteru wodonercza bez towarzyszącej elewacji parametrów zapalnych w badaniach laboratoryjnych wodonercze takie pozostawia się do obserwacji a ewentualną dodatkową diagnostykę obrazową wykonuje się oczywiście planowo po porodzie. Bezobjawowe wodonercze u kobiet w ciąży wynika z nacisku macicy na moczowód, statystycznie częściej występuje po stronie prawej, nie jest to jednak regułą.

Wywiad z pacjentem z podejrzeniem kolki nerkowej jest kluczowy dla prawidłowej dalszej diagnostyki. Kolka nerkowa może maskować wiele schorzeń, jednak najważniejszymi z punktu widzenia farmaceuty podczas zbierania wywiadu są: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz zapalenie wyrostka robaczkowego.

  • Zwyrodnienie kręgosłupa zwłaszcza w odcinku lędźwiowym może mieć przebieg podobny do kolki nerkowej, zazwyczaj jednak dolegliwości bólowe są mniej nasilone, ból zlokalizowany jest również w okolicy lędźwiowej, ale nie jest tak jednostajny i nasilony, dolegliwości bólowe często znacznie się zmniejszają lub ustępują w chwili przybrania przez pacjenta odpowiedniej pozycji.
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się znacznymi obustronnymi dolegliwościami bólowymi okolicy lędźwiowej, z towarzyszącą gorączką oraz objawami dyzurycznymi. Występuje częściej u kobiet i leczone jest antybiotykiem, najlepiej zastosować fluorochinolon. Ziołowe preparaty odkażające lub nitrofurantoina mogą okazać się niewystarczające.
  • Zapalenie wyrostka charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi prawego dołu biodrowego i towarzyszącą (lub nie) gorączką. Taki pacjent powinien zostać przebadany przez lekarza rodzinnego lub chirurga.

U pacjentów bez istotnych obciążeń internistycznych z nawrotowymi niewielkimi dolegliwościami bólowymi, bez gorączki, diagnostykę można poprowadzić ambulatoryjnie. W przypadku podejrzenia kamicy nerkowej ważna jest kontrola urologiczna i wykonanie badania USG. Nie wszystkie złogi opisywane w badaniach USG są istotną kamicą, często są to tylko zwapnienia okolicy brodawek nerkowych, które pozostawia się do obserwacji. Istotne klinicznie konkrementy wymagające leczenia mają rozmiar 5-7 mm. Kamienie do 10 mm wielkości mają szansę być wydalone w sposób naturalny, jednak towarzyszy temu kolka nerkowa, a czas wydalania złogu może wynieść nawet 4 tygodnie.

Strony: 1 2 3