Gurmar – niszczyciel cukru

 6 minut

Efekt utraty smaku słodkiego przez osoby żujące liście gurmaru związany jest z kompetycyjnym blokowaniem receptorów tworzących kubki smakowe przez cząsteczki kwasu gymnemowego. W rezultacie osoby te nie są w stanie odróżnić smaku słodkiego od gorzkiego. Ten sam typ antagonizmu obserwuje się w jelicie cienkim, co skutkuje obniżonym wchłanianiem cukru. Wykazano, że kwas gymnemowy aktywuje inkretyny, które zwiększają poposiłkową sekrecję insuliny. Aktywność ta wpływa również na regenerację komórek wysp trzustkowych. Wyniki niektórych prac sugerują, że aktywność kwasu gymnemowego może wpływać na aktywność dehydrogenazy aldehydu 3-fosfoglicerynowego, który w procesie glikolizy przekształca aldehyd 3-fosfoglicerynowy w 1,3-bisosfoglicerynian. Wykazano ponadto, że aktywność ta związana jest z obecnością ugrupowań acylowych w cząsteczce kwasu gymnemowego.

Badania in vivo
W badaniach wykazano, że gurmar obniża poziom glukozy we krwi. Efekt ten był porównywalny do tego, który zaobserwowano po podaniu insuliny i glibenklamidu. Z uwagi na duże ryzyko występowania licznych powikłań u pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy należy zaznaczyć, że gurmar zawiera związki o szerokim spektrum działania terapeutycznego. Z punktu widzenia prewencji tych powikłań istotne jest, że związki aktywne gurmaru wykazują silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i hepatoprotekcyjne. Wykazano, że ekstrakty z liści Gymnema sylvestre znacząco zmniejszają poziom peroksydacji lipidów

Badania kliniczne
Z literatury naukowej wynika, że ekstrakty z gurmaru są skutecznym środkiem obniżającym poziom glukozy we krwi człowieka. Etanolowy ekstrakt z liści Gymnema sylvestre podawano grupie 27 osób z cukrzycą typu I, przez okres od 2 do 30 miesięcy przy jednoczesnej codziennej iniekcji insuliny. Grupę kontrolną stanowiło 37 osób, którym podawano jedynie insulinę. Badania wykazały obniżony poziom glukozy we krwi u osób przyjmujących ekstrakt z gurmaru łącznie z insuliną w porównaniu do pacjentów przyjmujących samą insulinę. Autorzy omawianego badania nie stwierdzili żadnych efektów ubocznych stosowania gurmaru (wymiotów, nudności, znużenia, bezsenności czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych). Można więc uznać, że ekstrakty z liści Gymnema sylvestre są dobrze tolerowane przez pacjentów. Podobne rezultaty uzyskano w innym badaniu przeprowadzonym na pacjentach z cukrzycą typu II. Również w innym badaniu, na grupie 11 pacjentów z cukrzycą typu II, podawano ekstrakt z gurmaru przez 60 dni i zaobserwowano znaczące zmniejszenie poziomu glukozy we krwi.

Podsumowanie
Należy podkreślić, że liście Gymnema sylvestre są cennym środkiem dietetycznym, który z powodzeniem może być stosowany w prawidłowej diecie diabetyków. Wielokierunkowe działanie związków aktywnych gurmaru sprawia, że powinien on stanowić element prewencji powikłań cukrzycowych. Gymnema sylvestre jest niewątpliwie jedną z tych roślin, które budzą obecnie zainteresowanie naukowców i pacjentów na całym świecie.

*Systematyka rodzaju Gymnema na podstawie http://www.theplantlist.org/

Strony: 1 2