GIS: zanim pójdziesz nad wodę, sprawdź „Serwis kąpieliskowy”

 2 minuty

gis-kapieliska

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że 1 czerwca w Polsce rozpoczął się sezon kąpielowy. Jednocześnie zaapeluje, by przed wyjazdem nad kąpielisko sprawdzać jakość jego wody, korzystając z prowadzonego przez inspektorat „Serwisu kąpieliskowego”.

Jakość wody w kąpielisku w serwisie GIS

Sezon kąpielowy w Polsce rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 września. Przez cztery miesiące poszczególni organizatorzy mogą otwierać swoje kąpieliska – na cały sezon albo tylko jego część. Jakość wody w kąpieliskach bada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Każdy może sprawdzić wyniki badań w prowadzonym przez inspektorat „Serwisie kąpieliskowym”.

„Obsługa portalu jest prosta. Na interaktywnej mapie zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska. Kiedy klikniesz w wybrane kąpielisko, zobaczysz komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska” – wyjaśnił GIS.

Jeśli kąpielisko jest aktywne, czyli sezon kąpielowy już się w nim rozpoczął, można odczytać pełną wersję raportu zawierającego m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z jego funkcjonowaniem. Natomiast jeśli kąpielisko jest nieaktywne, pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport będzie dostępny po jego otwarciu.

Badanie wody

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska. Następnie organizator wykonuje nie mniej niż trzy badania (dla kąpielisk, w których sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni – nie mniej niż dwa) w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska. Przerwa między badaniami nie może przekraczać miesiąca. (PAP)

źródło: PAP