Aktualności

30.06.2025

3 minuty

Wydłużenie pilotażu centralnej e-rejestracji do 31 grudnia br.

Nowość!

Skrót informacji

Pilotaż centralnej e-rejestracji zostaje wydłużony do 31 grudnia 2025 r. Ustawa wprowadzająca obowiązek umawiania wizyt przez centralną e-rejestrację wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r. Świadczeniodawcy powinni już teraz dołączyć do centralnej e-rejestracji – tylko w ramach pilotażu mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe.

Mechanizmy usprawniające umawianie pacjentów

Obecnie centralna e-rejestracja umożliwia pacjentom – poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) (w sekcji Plan Leczenia) lub aplikację mobilną mojeIKP (w sekcji e-zdrowie – Plan Leczenia) – między innymi:

  • szybkie i proste umawianie wizyt pierwszorazowych do kardiologa (wymagane skierowanie) oraz badań w ramach programów profilaktycznych (mammografia i cytologia),
  • odwoływanie oraz zmianę terminów wizyt – bez konieczności kontaktu telefonicznego lub osobistego z placówką (więcej szczegółów w materiałach: centralna e-rejestracja – informacje dla Pacjentów). Pacjent otrzymuje również wiadomości SMS z przypomnieniem o wizycie, które umożliwiają także jej odwołanie.

Dzięki ułatwieniom w odwoływaniu wizyt oraz mechanizmom usprawniającym umawianie pacjentów na terminy zwolnione przez innych, rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów systemu ochrony zdrowia i skraca czas oczekiwania na wizytę u lekarza. To jeden z kluczowych priorytetów Ministerstwa Zdrowia oraz jedna z najczęściej zgłaszanych potrzeb pacjentów.

Pilotaż centralnej e-rejestracji – wsparcie dla placówek

Celem pilotażu centralnej e-rejestracji jest przygotowanie placówek medycznych do pełnego, obowiązkowego wdrożenia systemu, które obejmie powyższe zakresy od 1 stycznia 2026 r. Udział w programie pilotażowym pozwala jednostkom ochrony zdrowia dostosować się do nowych wymogów organizacyjnych i technologicznych.

Placówki biorące udział w pilotażu otrzymują wsparcie finansowe w postaci:

  • jednorazowego dofinansowania na pokrycie kosztów, w tym integracji systemów informatycznych z centralną e-rejestracją,
  • comiesięcznego ryczałtu, wyliczanego na podstawie liczby świadczeń zrealizowanych i potwierdzonych w systemie e-rejestracji.

Placówki, które udzielają świadczeń z zakresu AOS z zakresu kardiologii oraz badań objętych programami profilaktycznymi (mammografia, cytologia) i które posiadają:

  • umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na zakres objęty pilotażem (wizyty w poradni kardiologicznej lub realizacja badań mammograficznych/cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy),
  • oprogramowanie umożliwiające obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych,
  • oprogramowanie spełniające wymogi techniczne centralnej e-rejestracji oraz aplikację do obsługi programu pilotażowego zintegrowaną z Systemem P1,

Resort zdrowia zchęca do włączenia się do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Jednocześnie MZ przypomina, że 27 czerwca 2025 r. opublikowane zostało rozporządzenie, które wydłuża program pilotażowy centralnej e-rejestracji do 31 grudnia 2025 r.

Treść ww. rozporządzenia znajdą Państwo TUTAJ.


Autor: Farmacja Praktyczna

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl

Masz jeszcze
,
aby grać o nagrodę w tej edycji!
Sprawdź, w jakich aktywnościach
możesz jeszcze wziąć udział:
Masz jeszcze , aby grać o nagrodę w tej edycji! Sprawdź, w jakich aktywnościach możesz jeszcze wziąć udział:

Poprzedni artykuł

Pakiet zarządzeń od NFZ: leczenie endometriozy, nowości w programie profilaktyki raka szyjki macicy, badania genetyczne i POZ

Następny artykuł

GIS: przed wyjazdem na wakacje należy pamiętać o szczepieniach

Polecane dla Ciebie

Szkolenia