Dmuchaj na „zimno”

 6 minut

Leczenie opryszczki wargowej polega przede wszystkim na przyjmowaniu doustnych leków przeciwwirusowych. Preparatem działającym wybiórczo na DNA wirusa opryszczki pospolitej jest wspomniany acyklowir. Skraca znacząco czas trwania opryszczki oraz łagodzi jej objawy. Może być podany w formie doustnej lub dożylnej w warunkach szpitalnych, jeśli wymaga tego stan chorego, jak ma to miejsce w przypadku opryszczkowego zakażenia mózgu i opon mózgowo rdzeniowych. Zwrócono również uwagę na pozytywny wpływ acyklowiru w przypadku częstych nawrotów opryszczki. Pacjenci przewlekle przyjmujący lek mają mniejszą tendencję do nawrotów choroby. Preparat jest stosunkowo bezpieczny i dobrze tolerowany.

Najskuteczniejsza w walce z wirusem wydaje się być szczepionka, która uchroniłaby przed zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej. Choć naukowcy prowadzą intensywne badania nad jej stworzeniem, jak dotąd nie udało się wynaleźć środka, który skutecznie pomógłby w walce z wirusem.

W kontekście planowanych wyjazdów zimowych, osoby skłonne do nawrotów opryszczki powinny rozważyć zaopatrzenie się w acyklowir. Zażycie leku w ciągu 72 godzin od wystąpienia pierwszych objawów skróci znacznie przebieg choroby i złagodzi symptomy. Warto przedyskutować tę opcję z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Strony: 1 2 3