Dieta na płodność

 5 minut

Selen to kolejny pierwiastek istotny przede wszystkim dla mężczyzn w wieku rozrodczym. Pierwiastek ten w ogromnej mierze wpływa na męską potencję oraz na stan gruczołu krokowego. Warto więc wzbogać swoją dietę o ryby morskie, awokado orzechy brazylijskie i czosnek.

 ONA

W przypadku kobiet szczególne miejsce zajmuje witamina B12, która wpływa na zwiększenie grubości błony śluzowej macicy, co zwiększa szansę na zagnieżdżenie zarodka, później natomiast zmniejsza ryzyko poronienia. W tym celu nasze pacjentki starające się o dziecko powinny zaprzyjaźnić się z takimi produktami jak śledzie, kiełki czy drożdże.

Mangan reguluje cykl owulacyjny oraz wspomaga gospodarkę hormonalną. Ułatwia zagnieżdżenie się zarodka. Znajdziemy go w orzechach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, gorzkiej czekoladzie oraz warzywach strączkowych.

Cynk jest istotny i dla niej i dla niego – jego niedobór zmniejsza poziom testosteronu, a u kobiet rozregulowuje cykl miesiączkowy. Dieta bogata w ten minerał zdecydowanie ułatwia zajście w ciążę. Można więc przekazać parze pacjentów, że powinni wspólnie chrupać pestki dyni, słonecznika czy fistaszki, a na obiad przynajmniej trzy razy w tygodniu jeść ryby morskie oraz rośliny strączkowe! Dobrym źródłem cynku jest także mięso, wątróbka, jaja, produkty zbożowe – kasza gryczana, pieczywo razowe.

Witamina C, to przede wszystkim istotny przeciwutleniacz, wspomaga wchłanianie wielu minerałów i m.in. żelaza. Bardzo powszechnie występuje w wielu produktach, jednak jest bardzo nietrwałą witaminą. Znajduje się w owocach dzikiej róży, jagodach, czarnej porzeczce, owocach cytrusowych, truskawkach, papryce i natce pietruszki.

Kwas foliowy powoduje wzrost liczby dojrzewających komórek jajowych, jego niedobór niedobór może obniżyć objętość nasienia oraz ruchliwość plemników. Naturalnym jego źródłem są warzywa i owoce oraz produkty zbożowe: szpinak, brokuły, pomarańcze, wątróbka, mięso, ryby, fermentowane napoje mleczne, żółte sery.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiłki powinny być przyprawione świeżymi ziołami, zapomnij o kostkach rosołowych. Warto zacząć używać w kuchni kolendry, tymianku, kolorowego pieprzu, gałki muszkatołowej czy imbiru.

Za to w ogóle powinno się wyeliminować z diety alkohol, który obniża poziom testosteronu i zmniejsza ruchliwość plemników oraz utrudnia zagnieżdżenie się plemnika w komórce jajowej. Starający się o dziecko pacjenci powinni zapomnieć też o coli, daniach fast food, mocnej kawie i herbacie. I najważniejsze – odstawić papierosy!

Strony: 1 2