Dekalog bezpiecznego turysty

 4 minuty

wyposazenie turysty

Polska Organizacja Turystyczna po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym ogłosiła rekomendacje dla osób planujących w tym sezonie wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych (stan na dzień 29 maja 2020 r.)

1. W podróż wybieraj się tylko, jeżeli jesteś zdrowa(y)
Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu, spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołaj.

2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień
Jeżeli możesz, wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych, gdzie przebywają inni, pamiętaj o dystansie społecznym minimum 2 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a także, gdy nie możesz zachować wymaganej odległości od innych osób.

3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu
W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach
Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi
Od 30 maja br. możesz skorzystać na miejscu z usług restauracji i barów hotelowych, a od 6 czerwca br. pójść na hotelowy basen, do siłowni i klubu fitness. Pamiętaj jednak, że działają one w określonym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju: https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe

6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych
Od 18 maja br. możesz zjeść posiłek w restauracji, kawiarni, barze, a także centrum handlowym zarówno na sali, jak i w ogródku restauracyjnym. Jednak we wszystkich tych miejscach zarówno klientów jak i obsługę obowiązuje ścisły reżim sanitarny.

7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego
Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości minimum 2 m osoba od osoby. Od 30 maja br. przy zachowaniu określonych zasad możesz wziąć udział w wydarzeniu plenerowym dla maksymalnie 150 osób.

8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna
Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową dedykowaną wydarzeniu.

9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń
Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń
Zachowaj dystans społeczny wynoszący minimum 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub gdy zachowanie odpowiedniej odległości od innych nie jest możliwe, wybieraj płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus; www.gis.gov.pl.