Pod dachem świata – u podnóża Himalajów

 6 minut

Prastare pagody, uśmiechnięci buddyjscy mnisi i najwyższe góry świata. Nie trzeba być wytrawnym alpinistą, by ruszyć w Himalaje. Wystarczy odrobina determinacji i głód przygód.

Komu w głowie wizyta w starym Nepalu, nie powinien zwlekać z podróżą. Zdaniem tych, którzy już tam byli, niebawem turyści z Japonii i Ameryki zadepczą te dzikie do niedawna rejony. Komercyjne wyprawy w Himalaje dla amatorów, bez zdobywania ośmiotysięczników, cieszą się ostatnimi laty coraz większą popularnością. Na szczęście wędrując górskim szlakiem wciąż jeszcze można usłyszeć „Namaste”, czyli tutejsze dzień dobry.

Buddyjski spokój, noc w dżungli, rwące rzeki
Nepal to magiczne miejsce, które działa na wszystkie ludzkie zmysły. Tutejsze kolory, zapachy i smaki biegunowo różnią się od tych, których doświadczamy na co dzień. Dodatkowo aurę wypełnia buddyjska kultura, niezwykle przyjacielska, spokojna i życzliwa. W stolicy Nepalu, Kathmandu znajdziemy mnóstwo świątyń: buddyjskich, hinduskich, islamskich i chrześcijańskich. Na brak atrakcji nie da się narzekać – można wybrać się na przejażdżkę na słoniu, spędzić noc w dżungli, w domkach zbudowanych na wysokich palach. Można przelecieć się samolotem nad Himalajamia albo wybrać się na spływ tratwą albo kajakiem rwącymi górskimi rzekami. Niezapomnianą atrakcją będzie safari i możliwość podziwiania tygrysów czy nosorożców w ich naturalnych środowiskach. Najbardziej jednak przyciągają majestatyczne szczyty Himalajów.

Tu każdy jest himalaistą
W Nepalu niemal każdy zyskuje miano himalaisty, bowiem 80 proc. tego azjatyckiego kraju leży na wysokości ponad 6 tys. m n.p.m. Himalaje nie są dostępne wyłącznie dla wytrawnych alpinistów. Na piechurów-amatorów czekają wspaniałe trasy trekkingowe wiodące szlakami na wysokości 4 tys. m n.p.m. Trekking pod Mount Everest mimo swojej długości nie należy do trudnych technicznie. Zwykle dzienna marszruta trwa od 4 do 8 godz. w zależności od kondycji piechurów. Podczas trekkingu śpi się w schroniskach, które znajdują się na całej trasie szlaku. Największą trudnością jest wysokość n.p.m., zwykle jednak program zorganizowanych wypraw bywa przygotowany tak, aby wystarczyło czasu na aklimatyzację. Na szczyt Kala Pattar (5545 m n.p.m.) może wejść każdy w miarę sprawny fizycznie uczestnik. Podczas trekkingu piechurom cały czas towarzyszą lokalni przewodnicy i tragarze.

Przekaż pacjentowi:

  • W związku z możliwością spożywania potraw i picia wody zanieczyszczonej bakteriami czy wirusami zaleca się przed wyjazdem wykonanie szczepień: przeciwko WZW typu A, durowi brzusznemu i cholerze. Ponadto szczepień przeciwko odrze, błonicy, nagminnemu zapaleniu przyusznic (na wypadek ryzyka kontaktu z chorym)i oraz szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (na wypadek interwencji chirurgicznej lub kontaktu z zakażoną krwią).
  • Zalecane są również szczepienia przeciwko wściekliźnie (ryzyko pogryzienia przez dzikie zwierzęta), a w przypadku zagrożenia kontaktem z zakażoną ziemią – szczepienia przeciwko tężcowi. Z kolei przy wyjeździe w rejony, gdzie panuje japońskie zapalenie mózgu – szczepienia przeciwko tej chorobie.
  • Osoby stale przyjmujące leki oraz środki antykoncepcyjne powinny się zaopatrzyć w odpowiednie ich ilości.
  • Apteczka podróżna powinna znajdować się w bagażu podręcznym, ale w związku z przepisami na lotniskach, płyny i zawiesiny w pojemnikach o objętości większej niż 100 ml – w bagażu głównym.
  • Przed wyjazdem warto śledzić na bieżąco aktualizowany serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżnych: https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Zalecenia zdrowotne:

  • W apteczce podróżnej, poza podstawowymi środkami opatrunkowymi i dezynfekującymi, powinny znaleźć się preparaty do dezynfekcji wody, środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, leki przeciwmalaryczne (jeśli trasa naszej wędrówki przebiegać będzie na wysokości poniżej 2000 m n.p.m. lub jeśli malaria występuje tam endemicznie).
  • Należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem, aby nie narazić skóry na oparzenia słoneczne. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry przez promienie nadfioletowe, korzystne jest rozpoczęcie przyjmowania na kilka tygodni przed wyjazdem beta karotenu w postaci soku z marchwi lub odpowiednich suplementów.

  • Ochronę przed ukąszeniami przez owady zapewnią repelenty oraz noszenie koszul z długim rękawem i długich spodni.
  • Przy długotrwałych pieszych wędrówkach należy dbać o stan stóp, wybierając odpowiednie wygodne buty i zabierając ze sobą olejek drzewa herbacianego, który ma silne właściwości dezynfekujące przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W przypadku pokąsania przez owady także może być stosowany miejscowo na skórę, a przy zapaleniach gardła – do płukania jamy ustnej i gardła.
  • Osoby ze skłonnościami do nadmiernej potliwości w pachwinach i pod pachami oraz zakażeń grzybiczych i drożdżakowych powinni zabrać do apteczki podróżnej krem zawierający środki przeciwgrzybicze i krem zawierający wyciągi z nasion lnu.
  • Długotrwałe marsze i duże wysiłki zwiększają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, z których najważniejszą jest witamina C.
  • Osoby ze zwiększoną potliwością oraz wykonujące długotrwałe i intensywne wysiłki powinny pamiętać, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość preparatów magnezowych, które zapobiegać będą występowaniu skurczów nóg oraz innych dolegliwości wynikających z niedoboru tego pierwiastka.

autor: dr n. med. Leszek Marek Krześniak

Zobacz też

Zwiedzaj online!

Jak zacząć biegać?

Kwietne podróże po Europie

Weź mamę na wakacje

Barką przez Francję

Podróże pełne smaku