Co dalej ze stanem zagrożenia epidemicznego?

 2 minuty

koronawirus

„W ostatnim tygodniu marca podejmiemy decyzję, co dalej ze stanem zagrożenia epidemicznego” – powiedział Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska na antenie Radia Plus, o czym donosi Medexpress.pl. Jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu, to najprawdopodobniej maksymalnie o trzy miesiące.

Aktualne statystyki zachorowań

Liczba zakażeń koronawirusem spadła w porównaniu do ubiegłego tygodnia o około 17 proc. W ocenie wiceministra zdrowia jesteśmy już poza szczytem zachorowań. Tendencja spadkowa widoczna jest również w przypadku wirusa grypy.

W tej chwili w Polsce nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Został przedłużony do końca marca i maksymalnie do końca miesiąca będzie wiadomo, czy w kwietniu również będzie utrzymany.

„Przez ostatnie trzy lata bywały momenty, kiedy trudno było przewidzieć, w którą stronę potoczy się rozwój epidemii. Teraz wydaje się, że jesteśmy już poza szczytem. W ostatnim tygodniu marca podejmiemy decyzję, co dalej ze stanem zagrożenia epidemicznego. Jeśli będzie przedłużony, to najprawdopodobniej o miesiąc, dwa lub trzy. Myślę, że maksymalnie do połowy roku” – powiedział Waldemar Kraska.

MZ będzie zachęcać do szczepień przypominających

Tymczasem nie została jeszcze podjęta decyzja w sprawie podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. W tej sprawie nie ma również jeszcze jednoznacznej rekomendacji ze strony Europejskiej Agencji Leków.

„Jest natomiast rekomendacja, żeby osoby, które nie przyjęły dawki przypominającej preparatem zmodyfikowanym, przyjmowały tę szczepionkę. EMA skłania się do tego, żeby szczepionki przeciw COVID-19, podobnie jak te przeciw wirusowi grypy, były sezonowe. Przygotowują się do tego również firmy farmaceutyczne – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska dodał, że resort zdrowia będzie zachęcał do szczepień.

źródło: Medexpress.pl