CBOS: połowa Polaków uważa, że epidemia jeszcze się nie skończyła

 3 minuty

pandemia-polacy-opinie

Jak wynika z sondażu CBOS, 54 proc. badanych uważa, że epidemia jeszcze się nie skończyła i powinniśmy spodziewać się kolejnych fal zachorowań. W definitywny koniec epidemii wierzy 34 proc. ankietowanych. Zmiana wpisuje się w obserwowaną od stycznia br. ogólną tendencję spadkową – informuje Rynekzdrowia.pl.

Koniec epidemii?

Rynekzdrowia.pl przypomina, że stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Tymczasem szef resortu zdrowia ogłosił 6 maja br. decyzję o zniesieniu od 16 maja stanu epidemii i wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Jeszcze przed ogłoszeniem tej diecezji CBOS zapytał w maju Polaków, czy podzielają optymizm, że epidemia nie stanowi już takiego zagrożenia jak wcześniej?

Wyniki ankiety

  • Autorzy badania zwrócili uwagę, że odsetek Polaków obawiających się zarażenia koronawirusem w porównaniu do poprzedniego badania w marcu minimalnie się obniżył (spadek o 2 punkty procentowe, z 38 proc. do 36 proc.), a liczba tych, którzy się tego nie boją, nieznacznie wzrosła (o 1 punkt, z 62 proc. do 63 proc.).
  • Z badań CBOS wynika, że częściej zarażenia koronawirusem boją się kobiety (44 proc.) niż mężczyźni (27 proc.). Poza płcią deklarowane obawy mają związek z wiekiem badanych. Podczas gdy zakażenia boi się zaledwie 17 proc. osób w wieku 18-24 lata, to wśród respondentów z grupy 65+ odsetek ten sięga 55 proc.
  • Poczucie zagrożenia w tej kwestii jest nieco silniejsze w miastach, niż na wsi. W większym stopniu deklarują je także osoby gorzej wykształcone – z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym oraz zasadniczym zawodowym.
  • Ponad połowa ankietowanych jest przekonana, że epidemia jeszcze się nie kończy, lecz powinniśmy spodziewać się kolejnych fal zachorowań (54 proc.). Optymistyczny pogląd o końcu epidemii wyraża jedna trzecia badanych (34 proc.).

Autorzy badania zwracają uwagę, że w porównaniu z deklaracjami z marca br. przekonanie o tym, że epidemia będzie miała swoje kolejne etapy, wzrosło o 8 punktów procentowych, zwiększył się odsetek osób przewidujących, że będą jeszcze następne fale zachorowań na koronawirusa, zaś o 3 punkty procentowe obniżyła się liczba badanych twierdzących, że epidemia dobiega już końca.

źródło: Rynekzdrowia.pl