Aktualności

02.06.2022

3 minuty

Ospa małpia – najważniejsze informacje

Skrót informacji

Jak dotąd w Polsce nie wykryto przypadków ospy małpiej. Instytucje publiczne prowadzą nadzór nad chorobami zakaźnymi i monitoring sytuacji epidemiologicznej w kraju. Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu. Resort zdrowia przygotował tymczasem kompendium najważniejszych, aktualizowanych na bieżąco informacji dotyczących choroby.

Ospa małpia – charakterystyka choroby


Ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną. W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami.
Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki występuje w przypadku COVID-19.

Sytuacja epidemiologiczna


We wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występują przenoszące wirusa MPXV gryzonie afrykańskie. Poza Afrykę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w: Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Poza Afryką do dnia 24 maja 2022 r. potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń.

Źródło zakażenia małpią ospą



  • od zwierząt: bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę. W Europie przenoszenie MPXV tą drogą obecnie nie występuje.

  • od człowieka: drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki.


Początkowe objawy małpiej ospy



  • wysoka gorączka, powyżej 38,50 C;

  • uogólnione lub miejscowe powiększenie węzłów chłonnych (w odróżnieniu od ospy wietrznej);

  • ból głowy;

  • ból pleców;

  • znaczne osłabienie.


Dalsze objawy, odsunięte w czasie



  • po 1-3 dniach u pacjenta rozwija się wysypka (w kolejności: plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, strupki);

  • wysypka zazwyczaj zaczyna się na twarzy i następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała.


W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodni. Blizny po odpadnięciu strupów na skutek wysypki są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie 1-4 lat.

Więcej informacji oraz aktualną sytuację epidemiologiczną znajdą Państwo TUTAJ.

***

Przeczytaj również:

MZ: nowe obowiązki w związku z małpią ospą


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

źródło: Gov.pl


Poprzedni artykuł

CBOS: połowa Polaków uważa, że epidemia jeszcze się nie skończyła

Następny artykuł

GUS: Polska w liczbach 2022 r. – co z naszym zdrowiem?

Polecane dla Ciebie

Szkolenia